Kürdistan Bölgesi’nin İran Temsilcisi’nden Kürtleri kızdıracak açıklamalar

Kürdistan Bölgesi’nin İran Temsilcisi Nazım Debax; ABD’nin İran’a yönelik yaptırımlarının zulüm olduğunu, İran’ın Kürtler üzerinde iyiliği olduğunu ve bunun için mümkün olduğu ölçüde ona yardımda bulunması gerektiğini söyledi.

Düzenlediği basın toplantısında açıklamalarda bulunan Debax, “İran veya Irak‘a yönelik herhangi bir yaptırım bölge ülkelerini etkiler ve Kürdistan Bölgesi Irak’ın bir parçası olduğu için onu da etkiler” dedi.

Irak’ın yaptırımlara bağlı kalamayacağını belirten Debax, Irak’ın hoşgörülmesi gerektiğini ifade etti.

Debax, “İran’ın Kürtler üzerinde iyiliği var. Çünkü Eski rejim döneminde bize yardım sunmuştu. İran Referandum sonrası kısa bir süreliğine sınırlarını kapattı. Bu süre hariç, İran, Kürdistan Bölgesi’nde meydana gelen kalkınmanın bir parçası oldu ve Kürdistan Bölgesi’nde ekonomik faaliyetlerin durmaması noktasında bir faktör olageldi” ifadelerini kaydetti.

Debax ayrıca şu ifadelere yer verdi:

“Kürtler güçleri ölçüsünde İran’a yardım etmeli. Çünkü İran sakinlerinin bir kısmı Kürt ve Kürdistan Bölgesi ile ortak sınırları var. Dolayısıyla yaptırımlardan etkilenirler.”

Tüm dünyanın İran ile yapılan nükleer anlaşmayı desteklediğini iddia eden Debax, ABD’nin İran’a yönelik yaptırımlarının zulüm olduğunu ileri sürdü.

Ne olmuştu? 

ABD Başkanı Donald Trump, Mayıs ayında İran ile 5+1 ülkeleri arasında yapılan nükleer silah anlaşmasından ABD’nin çekildiğini ve İran’a tekrardan yardım uygulayacaklarını bildirmişti.

ABD, yaptırımların ilk aşamasını geçen aylarda uygulamaya koymuştu. İran’ın petrol ihracatını hedef alan ve İran ekonomisini çökmeye götürebiecek yaptırımların ikinci aşaması 5 Kasım’da başlıyor.

Yorumlar
Yükleniyor...

ZERnews daha iyi kullanıcı deneyimi için çerezler kullanır. ANLADIM Daha fazla oku...