Kürdistan Bölgesi’nde ilk defa bir parti hükümete katılmayarak muhalefette kalmayı tercih etti!

Yürütme Kurulu bugün yayımaladığı bir açıklamayla Kürdistan Bölgesi’nde kurulacak yeni hükümete katılmayacağını duyurdu.

Açıklamada, Kürdistan Bölgesi parlamentosunun 5. döneminde Yeni Nesil Hareketi hükümete katılmayarak etkili bir muhalefet yürütecek denildi.

Açıklamadan önemli satır başları şöyle:

“Bugün, 31.10.2018, Yeni Nesil Hareketi Yürütme Kurulu Hareketin olağan toplantısını Hareket’in lideri olmaksızın toplandı.

Toplantının ana maddesi Kürdistan Bölgesi’nde yapılan seçimlerin yapılış tarzı ile Yeni Nesil Hareketi’nin parlamentoda ne tür bir çalışma yürüteceğine dairdi. Toplantıda Yeni Nesil Hareketi’nin Kürdistan Bölgesi hükümeti ile Irak hükümetini kurmaya yönelik yapılan görüşmelere dair görüşü ele alındı.

Seçim sürecinde seçmenlerimize ya iktidarın zirvesine çıkarız ya da muhalefette kalırız demiştik. Bu yüzden hareketimiz ile ‘nin liderlik ettiği bir hükümete hiçbir surette yer almayacak ve etkin bir muhalefet gücü olarak parlamentonun yeni döneminde çalışmalarını devam edecek.

Aynı zamanda Yeni Nesil Hareketi’nin Irak meclisindeki grubu da Irak hükümetine katılmayarak önümüzdeki dört yılda Erbil ile Bağdat arasındaki sorunları çözmeye yönelik çalışma yürütecek.”

Daha önceki dönemlerde Kürdistan Bölgesi’nde kurulan hükümetlerde parlamentoda bulunan tüm partiler yer alıyordu.

Yorumlar
Yükleniyor...

ZERnews daha iyi kullanıcı deneyimi için çerezler kullanır. ANLADIM Daha fazla oku...