Koalisyon Güçleri’nden kritik ‘uçuşa yasak bölge’ açıklaması

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) öncülüğündeki IŞİD karşıtı Uluslararası Koalisyon Güçleri, Kuzey Suriye ve Rojava bölgelerinde (YPG’nin de yer aldığı Demokratik Suriye Güçleri’nin denetimindeki bölgeler) “uçuşa yasak bölge” hakkında dikkat çeken bir açıklamada bulundu.

Koalisyon Güçleri tarafından yapılan açıklamada, “Mevcut durumda uçuşa yasak bölge konusunda bir gereksinimin bulunmadığı, ancak gelecekte bu gereksinimi göz ardı etmiyoruz ve gündemimizde bulunmaktadır” denildi. 
Koalisyon Güçleri’nin bu açıklaması, Esad rejimine karşı DSG denetimindeki bölgeler konusunda Şam’a önemli bir mesaj olarak yorumlandı. Koalisyon Güçleri geçtiğimiz günlerde DSG denetimindeki bölgeleri kapsayan geliştirilmiş radar sistemlerini yerleştirilmişti. Söz konusu sistemlerin hava saldırısı tehdidine karşı kurulduğu aktarılmıştı.
ABD askeri kaynakları konuyla ilgili yaptıkları açıklamada ise, geliştirilmiş radar sistemlerinin önümüzdeki günlerde, Rakka ve Deyrezzor’da (DSG denetiminde) kurulumuna başlanacağı duyurusunda bulunmuşlardı. Yaşanan bu gelişme üzerine bölgede bulunan yetkililer, Rojava’da  uçuşa yasak bölge ilanı yapılacağı açıklamaları yapılmıştı.
Yorumlar
Yükleniyor...

ZERnews daha iyi kullanıcı deneyimi için çerezler kullanır. ANLADIM Daha fazla oku...