KNK’den Koye saldırısına ilişkin açıklama

KNK,Kürdistan Demokrat Partisi (HDK) ile Kürdistan Demokrat Partisi-İran’nın (PDK-İ) Koye’deki üslerine yönelik İran rejimi tarafından gerçekleştirilen füzeli saldırıya ilişkin bir açıklama yayımlandı.

Saldırının kınandığı açıklamada, “İran rejimi bu saldırılarla Kürt partilerine ve halkına gücünü göstermek istiyor. İran her durumda Kürt halkına saldırı gerçekleştirmeyi kendine görev edinmiş. Bir taraftan ekonomik kriz yaşayan Türk devleti Başur topraklarını ve Rojava Kürdistanı’nı işgal ederek, Kürt kazanımlarına saldırı gerçekleştiriyor. Diğer yandan kendi ülkesinde bir bunalım yaşayan İran, hem bölgedeki hem de uluslararası Kürt eylemcilerini idam ediyor, Kürdistan halkına saldırıyor. Rojhilat parti üslerini bombalıyor. Başur Kürdistanı’nın bağımsızlığına saygısızlık yapıyor” denildi.

Kürtler arası ulusal birliğe de dikkat çeken KNK, “Kürdistan partilerinin ve Kürt güçlerinin birlik için daha çok adım atması gerektiğini bütün tarihi ve stratejik gerçekler gösteriyor. Ulusal birlik için daha fazla çabalamalılar.” dedi.

Yorumlar
Yükleniyor...