Kışanak içeriden yazdı: 4 Kasım Kürtlere, siyaset yapmak size yasak mesajıydı

25 Ekim 2016’dan bu yana tutuklu bulunan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi eski eş başkanı Gültan Kışanak  4 Kasım darbesiyle ilgili olarak bir mektup kaleme aldı.
Yazdığı mektupta “4 Kasım Kürtlere siyaset yapmak size yasak mesajıydı. Türm Türkiye halklarına, Kürtlerle ortak bir gelecek arayışından vazgeçin tehdidiydi” dedi.
Kışanak’ın mektubunun tamamı:
“4 Kasım tüm demokratik muhalefeti hedef alan, Türkiye tarihinin en büyük siyasi soykırım operasyonuydu. 7 Haziran 2015’te ortaya çıkan güçlü demokratik siyaset kulvarını kapatma girişimiydi. Yerel yönetimlerde halkın iradesini hiçe sayan kayyım zihniyetinin, tüm toplumsal muhalefete ve direniş odaklarına gözdağıydı. Kadınlara, siyasete, yönetime katılamazsınız, oturun oturduğunuz yerde. Eve hapsolmuş yaşamını kabulenmezseniz, cezaevinde hapislik yaşarsınız demekti.
Kürtlere, siyaset yapmak size yasak mesajıydı. Tüm Türkiye halklarına, Kürtlerle ortak bir gelecek arayışından vazgeçin tehdidiydi. Emekçilere, yoksullara, iktidara boyun eğin, insanca yaşam peşinde koşmayın demekti.
Teklik dayatmalarına boyun eğmeyerek rengarenk bir bahçe yeşertmek isteyenlere, faşizmin siyah rengini dayatmaktı. Velhasıl kelam, ez cümle insan olmak, insan kalmak için mücadele eden tüm kesimleri hedef alan, siyasi bir darbeydi. Ardı arkası kesilmedi. Bir tek söze bile tahammül edilmedi. Ama zaman şunu çok açık gösterdi ki; ne aman dileyen var, ne inandığı demokratik, özgürlükçü, barışçıl bir gelecek arayışından cayan var. Biz içeride halkımız, tüm demokrasi güçleri direniyor ve kazanıyoruz. Halkın iradesi ne dört duvar arasına hapsedilebilir ne de önünde durulabilir. O gürül gürül akan bir nehirdir.”
Gültan Kışanak
Yorumlar
Yükleniyor...

ZERnews daha iyi kullanıcı deneyimi için çerezler kullanır. ANLADIM Daha fazla oku...