Kerkük’ü Peşmerge, işgal güçlerini büyük kaos bekliyor – Liza Kakei

Kerkük’ün durumunun gün be gün daha da kötüye gittiği göze çarpıyor. Neredeyse her gün Kürtlere yönelik saldırı, kaçırma, yakma ve patlama haberlerini okuyoruz. Kerkük’te büyük kaos kaçınılmaz görünüyor; İşgal kuvvetlerini büyük kaos, Kerkük’ü Peşmerge bekliyor.

Makale: Liza Kakei / ZERnews

Aslında Kürtlere yönelik bu baskı ve saldırıların tümü bir plan çerçevesinde yapılıyor: Kürtleri göç ettirmek ve onların mal ve mülklerine el koymak, Kerkük’ün demografik yapısını Kürtlerin aleyhine değiştirmek. Ancak geçmişte görüldüğü gibi ters tepmeye mahkumdur.

Irak merkezi hükümetinin bunlara göz yumması, hiç bir adımı atmaması söz konusu planın kapsamı ve derinliğin işaretidir.

Burada Irak merkezi yönetiminin “Güvenlik güçleri tüm vatandaşların can, mal ve mülklerini koruyor” sözünün gerçekleri yansıtmadığı görülüyor.
Irak güvenlik güçlerinin Kerkük’teki yetersizlikleri Kürdistan Peşmerge güçlerinin buraya giderek asayişe katkıda bulunmasını zorunlu kılıyor. Ancak Kerkük Arap Konseyi buna karşı çıkıyor. Ancak IŞİD’e karşı her sıkıştıklarında Peşmerge’den destek istemekten de geri durmuyorlar.
16 Ekim’de Kerkük kolayca işgalcilere teslim edildi. Bugünlerde de Kerkük-Erbil yolunun aynı basitlikte yeninden ulaşıma açılması gündemde.

Görelim bakalım kaotik durum patlak verdiği zaman, 16 Ekim Kerkük’ü işgal ittifakı bugün gibi kolay günler görebilecek mi!? Unutulmamalıdır ki her zamanki gibi öksüz Kerkük’ın imdadına zor durumlarda yetişmek için, yola ilk çıkanlar Kürdistan Peşmerge güçleri ve Kürdistan Asayişi olacaktır. (Liza Kakei / ZERnews)

LİZA KAKEİ’NİNDİĞER MAKALELERİ İÇİN BURAYI TIKLAYIN

TÜM YAZAR MAKALELERİ İÇİN BURAYI TIKLAYIN

Yorumlar
Yükleniyor...

ZERnews daha iyi kullanıcı deneyimi için çerezler kullanır. ANLADIM Daha fazla oku...