Kerkük Meclis Başkanlığı’na Kürdistan Devleti isteyen Türkmen Millet Partisi lideri atandı

Türkmen Millet Partisi Genel Başkanı ve Kerkük İl Meclisi Üyesi İrfan Kerküklü, Kerkük İl Meclisi Başkan vekilliğine atandı.

Aynı zamanda Kardeşlik Listesi üyesi de olan İrfan Kerküklü Kerkük İl Meclisi Başkan vekilliğine atandı.

Daha önce Kürdistan Bağımsızlık Referandumu’na tam destek veriyoruz diyen irfan Kerküklü “İrfan Kerküklü, ‘‘Bağımsızlık referandumu, Kerkük ve Kürdistan Bölgesi İdaresi Dışında Kalan Kürt Bölgelerini de kapsamalıdır’’ ifadelerini kullanmıştı. İran ordusu, Irak ordusu ve Haşdi Şabi’nin Kerkük’ü işgal etmesi üzerine Erbil’e sığınmış, Türkmen Millet Parti binası da Kürdistan Demokrat Partisi (KDP)’ninki ile beraber yakılmıştı.

İrfan Kerküklü yağtığı açıklamada “Kerkük Valisi ve yönetimi 16 Ekim 2017’den bugüne kadar birçok ihlal yaptı” dedi.

Kerküklü, Kerkük ve Kerkük’teki bileşenlere hizmet etmek istediğini söyledi.

“Bir Türkmen olarak Kardeşlik Listesi içinde bulunarak bu görevi almaktan onur duyuyorum” diyen Kerküklü, sözlerine şunları ekledi:

“Kürt, Türkmen, Arap, Keldan ve Asurilere hizmet etmek istiyorum. Kerkük Valisi ve yönetimi 16 Ekim 2017’den bugüne kadar birçok ihlal yaptı. Yapılan ihlaller Kerkük halkının tepkilerine neden oldu. Kerkük halkının güvenlik, istikrar ve hizmet konusunda güvenini kazanmayı görev edindik.

Kerkük’ü normalleştirerek 16 Ekim öncesi duruma dönmek istiyoruz. 16 Ekim’den sonra yapılan ihlaller Kerkük halkının üzülmesine neden oldu.. Kerkük halkı isteklerini yerine getiremedi. Kerkük halkına hizmet ve kentteki durumu normalleştirmek istiyoruz.”

Kerküklü, 16 Ekim’den sonra Kerkük’te tek taraflı işlerin yapıldığını ifade etti.

Kardeşlik Listesi içinde yer alan Kerküklü, 25 Eylül 2017’de gerçekleşen Bağımsızlık Referandumuna destek vermişti.

Yorumlar
Yükleniyor...

ZERnews daha iyi kullanıcı deneyimi için çerezler kullanır. ANLADIM Daha fazla oku...