“Kerkük’ü Araplaştırılıyor… Basra’dan geliyorlar… Kürt liderler durdurmak için bir şey yapmıyor…”

Kerkük’ün büyük bir Araplaştırmayla karşı karşıya olduğunu belirten Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) Kerkük İl Teşkilatı Başkan Yardımcısı Yasin İzzeddin, Kürt siyasi liderlerin bu durumu durdurmak için hiçbir şey yapamadıklarını belirtti.

16 Ekim’den sonra Kerkük’e yerleşmek için oturma kartı çıkarma hakkı olmayan 16 ile 17 bin arasında kişiye oturma kartı çıkarıldı.

16 Ekim’den önce, 1957’ye kadar Kerkük’te kaydı bulunmayanlar, Kerkük’e yerleşmek için oturma kartı çıkaramıyordu. Fakat Rakan Said Kerkük valisi olduktan sonra Kerkük’e gelen her Arap için oturma kartı çıkarılıyor.

İzzeddin, “Hatta Basra ve diğer şehirlerden gelenler için bile oturma kartı çıkarılıyor. Bu da açık bir şekilde Kerkük demografisini Kürtler ve Türkmenler aleyhine değiştirmekten başka bir şey değil.” dedi.

Oturma kartı çıkarma dışında Kerkük’e Kerküklü olmayan memurların atandığının belirten İzzeddin Kerkük’ün büyük bir Araplaştırma politikasıyla karşı karşıya olduğunu ve Kürt siyasi liderlerin de bu durumu engellemek için hiçbir şey yapmadıklarını söyledi.

Araplaştırmayı engellemek için her gün heyetlerinin Bağdat’a gittiğini söyleyen İzzeddin şimdiye kadar birçok kararı durdurduklarını fakat bir sorunu çözdükten sonra başka bir sorun yaratıldığını vurguladı.

İzzeddin ayrıca, “Doğrusu biz KYB ve diğer taraflar olarak bu durumu durdurmak için gerekeni yapmıyoruz.” dedi.

16 Ekim’den sonra Kerkük İl Meclisi Üyesi bazı Kürtler Kerkük’ten ayrıldı.

Kerkük’e diğer şehirlerden büyük bir sayıda halkın getirilip yerleştirildiğini aktaran Kerkük İl Meclisi Güvenlik Kurulu Başkanı Aza Cabbari, Diyala, Bağdat ve birçok şehirden Arap’ın getirilip yerleştirdiğini belirtti.

Cabbari ayrıca, “Kürtlerin yarısı Kerkük’ten kaçtı ve Kerkük’e dönmekten korkuyorlar. 12 ile 13 bin arasında Kürt aile Kerkük’ü terk etti. Gündüz vakti Kürtler öldürülüyor. Bu konuda Kürtler olarak programlarımızı uygulamaya koymalı ve gösteriler düzenlemeliyiz. Böylelikle durumu değişir ve Kürtler tekrar döner.” dedi.

Kerkük İl Meclisi Türkmen Üyesi Necat Huseyn, “Geçen sekiz ayda on binlerce Arap Kerkük’e getirildi. Onlar Kerküklü olduklarını ispatlamalılar.” dedi. (ZERnews)

Yorumlar
Yükleniyor...