KDP yeni hükümeti YNK’siz kurabilecek mi? Kurduğu takdirde ne olacak?

Bugün Kürdistan Yurtseverler Birliği (YNK) Merkez Yönetim Kurulu toplandı.

Toplantı sonrası konuşan YNK Politbüro Üyesi Rehber Seyid İbrahim, “Seçimlerde yapılan her türlü sahtekarlığı reddediyoruz. Bu konuda gerekli itirazlarımızı yaptık. İtirazların neticelendikten sonra resmi tutumumuzu kamuoyu ile paylaşacağız.” açıklamasında bulundu.

İbrahim ayrıca şunları söyledi: “Biz KDP’ye Irak Cumhurbaşkanlığını sizden almadık dedik. Bu makam sadece KDP’nin hakkı değil. Irak Cumhurbaşkanının Irak parlamentosunda yapılan oylamada oyların çoğunluğunu alarak seçildiğini biliyoruz.”

İbrahim KDP tarafından kurulacak olası çoğunluk hükümeti konusunda ise, “Biz KDP ile birlikte hükümet kurmamız gerektiğine inanıyoruz.” ifadesini kullandı.

Kürdistan Bölgesi’nde 30 Eylül Pazar günü genel seçimler yapılmıştı. İlk resmi sonuçlara göre Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) 45 milletvekili çıkarıyor.

Kürdistan parlamentosu toplam milletvekili sayısı 111 olduğu için KDP YNK’siz hükümet kurabilme şansı veriyor.

Fakat siyasi gözlemciler YNK’sin kurulacak bir hükümetin Kürdistan Bölgesi’nde iki idareli bir sistemin meydana gelmesine neden olacağını söylüyor. Çünkü Kürdistan Bölgesi’nde KDP ile YNK’nin kontrolünde olan iki ayrı silahlı güç var. Kürdistan Bölgesi Haberleri – ZERnews

Yorumlar
Yükleniyor...

ZERnews daha iyi kullanıcı deneyimi için çerezler kullanır. ANLADIM Daha fazla oku...