KDP’den yeni bağımsızlık referandumu açıklaması

Kürdistan Bölgesel Yönetimi 25 Eylül 2017’de bağımsızlık referandumu düzenlemişti. Bunun üzere İran, Türkiye ve Irak güçlerini Kürtlere karşı birleştirdi, Kerkük, Şengal, Mahmur gibi Kürt toprakları işgal edildi.

Önümüzdeki 31 Eylül’de Kürdistan Bölgesi Genel Seçimleri yapılacak. Buna ilişkin olarak açıklama yapan Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) Politbüro üyesi ve Seçim Listesi Başkanı Hemin Hewrami Bağımsızlık referandumuna da değindi.

Hawrami, Kürdistan parlamento seçimlerinin zamanında yapılacağını, Başkan Mesud Barzani’nin de aktif bir şekilde KDP kampanyasını destekleyeceğini söyledi.

Hawrami açıklamasında Parlamento seçimlerinin 30 Eylül’de yapılmasının uygun bir zamanlama olmadığını ve bölgesel etkileri olacağını iddia eden siyasi çevreleri eleştirerek, “Seçimlerin vaktinde yapılması neden uygun olmasın? Aynı çevreler reformdum sürecinde de bu tavrı takındılar. Parlamento seçimlerinin yapılması Türkiye, İran, Irak ve Suriye için tehdit mi teşkil ediyor” dedi.

Seçimlerin Kürdistan demokrasisini güçlendirdiğini kaydeden Hewrami, önümüzdeki günlerde bağımsızlık referandumunun 1’inci yıldönümüne gireceklerinin belirterek, şunları söyledi:

“Referanduma karşı propaganda yürüten çevreler Irak’taki sorunları görüyorlar mı? Basra’daki krizi, hükümet kurma krizini, Kürdistan idaresi altında olmayan Kürdistani bölgelerdeki krizi ve Şiiler arasındaki sorunları görüyorlar mı? İşte biz böyle bir Irak’tan ayrılmak için demokratik ve barışçıl bir referandum düzenledik.”

Kürdistan bağımsızlık referandumunun Şeyh Ubeydullah Nehri’den bugüne kadar süregelen 150 yıllık mücadelenin bir meyvesi olduğunu vurgulayan Hewrami, “16 Ekim sonrası yaşanan gelişmeler gözönünde bulundurulduğunda referandumun ne kadar stratejik bir adım olduğu görülecektir. Güçlü siyaset ve güçlü parti güncel gelişmelere göre amaç ve hedeflerinden vazgeçmeyendir” diye konuştu.

Referandumu Kürdistan tarihindeki en stratejik adım olarak görmenin mümkün olduğunu dile getiren Hewrami, referandumdan pişmanlık duyulmadığını sözlerini ekledi.

Kürdistan Bölgesi’nde 31 Eylül’de düzenlecek Genel Seçimler için diğer partiler iptal edilsin derken, KDP resmi olarak bir daha Kürdistan seçimleri iptal edilmeyecek demişti. IŞİD Erbil’e dayandığı dönemde seçimlerin yapılmasını isteyen ve bunun için ayaklana partilerin şimdi de “seçimler ertelensin” demesi şaşırttı.

Yorumlar
Yükleniyor...

ZERnews daha iyi kullanıcı deneyimi için çerezler kullanır. ANLADIM Daha fazla oku...