“Berhem Salih’in seçilmesi için Kürt kimliğini sattılar! Kerkük ihaneti ile aynı şey”

Dün Irak Meclisi’nde yapılan oylama sonucunda KYB (YNK) adına Irak Cumhurbaşkanı adayı olan Berhem Salih kazandı. Kürdistan Demokrat Partisi (KDP)‘nin Bağdat heyetinden Şaxewan Ebdulla (Shakhawan Abdullah) konuya ilişkin önemli açıklamalar yaptı.

KDP Bağdat Temsilcisi Şaxewan Abdulla’nın Berhem Salih açıklaması şöyle:

“Hükümet ortağı olan KDP ile KYB’nin ittifak anlaşması gereği ortak adayla Bağdat‘a gitmemiz gerekiyordu. Maalesef başka bir partinin yöneticisi olan Berhem Salih partisini ve üyelerini terkederek KYB’den aday gösterildi. Bunlar olurken müttefikleri KDP’ye hiç danışmadılar.

Daha da önemlisi KYB (YNK) yönetimi Berhem Salih’i kabul etmedi, esasında o KYB’nin gerçek adayı değildi, ancak Kerkük ihanetini yapan KYB’li bir grup bunu dayattı.

Başkan Mesut Barzani‘nin isteği; Kürtlerin tek ses olarak, tek adayla Bağdat’a gitmesiydi. Barzani “Kürtlerin adayını Kürt düşmanları seçmemeli, çünkü onlar seçerse ileride Kürdistan halkına karşı mutlaka kullancaklardır” demişti. 

KDP olarak KYB’nin başındaki Sayın Kosret Resul ile görüştük, İslami Birlik Partisi (Yekgirto), İslami Toplum Partisi (Komala) ve diğer partilerle de görüştük. Amacımız birlik içinde hareket etmekti. Irak partilerinden de Kürtleri temsil etmeyen bu sürece alet olmamasını istedik ancak Iraklı partiler ve bazı KYB’li yöneticiler buna razı olmadı.

KDP’nin koltuk sayısı KYB’ninkinden çok daha fazla olsa da bu göz önünde bulundurulmadı.

Iraklı partiler KDP’nin adayını cumhurbaşkanı olarak seçeceklerini ancak bir şartlarının olduğu söyledi. Şartları Kürt olarak değil koalisyondan bir üye olarak Cumhurbaşkanı adayını göstermemizdi. Amaçları Kürdistan kazanımlarını elimizden almaktı, biz de red ettik.

Bu süreçte KYB yöneticisi Kosret Resul bizimle olumlu görüşmeler yaparken, başka KYB’li bir heyetin Kürt karşıtlarıyla olumlu görüşmeler yaptığını farkettik.

KYB’nin Berhem Salih’i seçtirmek için verdiği tavizler ve Kürtlerin birliğini, temsiliyetini zedeleyici adımları 16 Ekim’deki Kerkük ihanetinden farksızdı. Zerre kadar fakı yok.

Bunu öğrenince ikinci seçime katılmadık. Berhem Salih tek başına oylandı. Ancak KDP olarak toplantımızı yapacağız. Kürdistan Bölgesi’nin en çok oy alan parti olarak kabul etmiyoruz, Berhem Salih Kürtleri değil Kürt düşmanlarını temsil ediyor ve bunun peşini bırakmayacağız.” (Shakhawan Abdullah / ZERnews)

Yorumlar
Yükleniyor...

ZERnews daha iyi kullanıcı deneyimi için çerezler kullanır. ANLADIM Daha fazla oku...