KCK’den ABD’nin kararı hakkında sert açıklama!

ABD’nin aldığı kararın Abdullah Öcalan’a karşı yapılan komplonun bir parçası olduğunu belirten KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanlığı, Kürt halkının bu karar karşısında ayağa kalkmasını istedi.

ABD, üst düzey üç PKK lideri Murat Karayılan, Cemal Bayık ve Duran Kalkan’ın yerlerini ihbar edenlere para ödülü vereceğini belirtmişti.

KCK ABD’nin kararına ilişkin yaptığı açıklamada, “Abdullah Öcalan’a yönelik komplonun parçası olarak gerçekleşen bu karara karşı halkımız ve demokrasi güçleri derhal ayağa kalkmalıdır” ifadesi yer aldı.

KCK Kürt halkının bu karara karşı bulunduğu her yerde tüm demokrasi güçleriyle birlikte ayağa kalkarak tepkilerini göstermesini istedi.

KCK açıklamada ayrıca şu ifadelere yer verdi:

“PKK’nin kurucularından, Kürt Özgürlük Hareketi’nin öncü kadrolarından, PKK, KCK ve HPG yönetimlerinde yer alan Cemil Bayık, Duran Kalkan ve Murat Karayılan yoldaşlarımız hakkında ABD mesnetsiz gerekçelerle yakalama emri çıkarmış, ihbar edenlere verilecek ödülleri açıklamıştır.

Özgürlük Hareketimize yönelik bu düşmanca tutumun ve alınan kararın siyasi, toplumsal, ahlaki, vicdani ve evrensel hiçbir hukuki gerekçesi yoktur. Tamamen ideolojik ve politik nedenlerle alınmış bir karardır. Ancak hasmane anlayışıyla alınabilecek bu karar bu yoldaşlarımız şahsında sadece PKK’ye, KCK’ye ve HPG’ye değil özgürlük ve demokrasi mücadelesi yürüten tüm Kürt halkına yöneltilmiş bir saldırı olmaktadır.”

Yorumlar
Yükleniyor...

ZERnews daha iyi kullanıcı deneyimi için çerezler kullanır. ANLADIM Daha fazla oku...