Katar’ın Türkiye’yi endişelendiren “İsrail-Hamas” adımı

İsrail Haberleri – ZERnews: İsrail’li Jerusalem Post gazetesi, Katar’ın İsrail ile Hamas arasındaki görüşmelerde etkin rol oynamasının Türkiye’yi rahatsız edebileceğini ileri sürdü.

Katar’ın son 6 ayda yaşanan Hamas kriziyle birlikte İsrail’in Gazze politikasında daha etkin bir rol almak istediği, ancak ABD’nin izolasyon politikası ve komşu ülkelerle yaşanan gerginlikler sebebiyle bölge siyasetinden uzak kaldığı belirtilirken, mevcut ateşkesle birlikte yeniden bölgede aktif bir siyaset izleyebileceği belirtiliyor.
Geçen hafta İsrail Savunma Bakanı Avigdor Liberman’ın Kıbrıs’ta Katar’ın Gazze temsilcisi Muhammed el-Emadi ile görüştüğünü duyurmuştu. Katar Yönetimi’nin İsrail ile Hamas arasında çatışmasızlığın devamı için 350 milyon dolar yardım yapabileceği belirtiliyor. Perşembe günü de İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu’nun Mısır İstihbarat Başkanı Tümgeneral Abbas Kamel ile Hamas hakkında görüştüğü bildirildi. Temmuz ayında El-Emadi, El Cezire’ye verdiği demeçte Katar’ın İsrail’le beş veya on yıllık ateşkes konusunda görüştüğünü açıklamıştı.
Haziran 2017’de Katar’ın Suudi Arabistan’la yaşadığı siyasi krizin ardından Türkiye’ye yakınlaştığı ve Türkiye’nin Katar’a destek amacıyla asker yolladığı, ABD’nin ise İsrail büyükelçiliğini Kudüs’e taşımasının ardından Filistin, Katar ve Türkiye arasındaki bağların canlanma yaşadığı anımsatırken, beraberinde oluşan siyasi bağların durumu daha da karmaşıklaştırdığı, çünkü Katar’ın hem İsrail hem de Hamas’ın siyasetinde etkin olmayı hedeflediği ve bölgede belli bir kanatta yer almadığı, Filistin hükümetinin Hamas’ın güçlü bir siyasi rol edinmesinden rahatsız olduğu aktarıldı. Katar’ın ABD, Mısır, İsrail ve Hamas’ın ördüğü ortak siyasete yakınlaşmasının Türkiye’yi oldukça endişelendireceği öne sürüldü.
Yorumlar
Yükleniyor...

ZERnews daha iyi kullanıcı deneyimi için çerezler kullanır. ANLADIM Daha fazla oku...