“Kader mahkumları bahane, affın amacı 17-25 Aralık”

Devlet Bahçeli’nin gündeme getirdiği af talebinin ardından AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sıcak baktığı af için CHP’den flaş bir iddia geldi.

CHP Genel Sekreteri Akif Hamzaçebi af talebinin 17-25 Aralık dosyalarının üzerini tamamen kapatma amacı güttüğünü iddia etti.

Meclis’te yaptığı basın açıklamasında gündemdeki konulara değinen Hamzaçebi şunları aktardı:

“Dolar almış başını gidiyor, TL yerlerde sürünüyor, kimse geleceğini görmüyor, satıcılar, yatırımcılar, tüketiciler, kimse bir ay sonra hangi malı hangi fiyattan alacağını, hangi fiyattan yatırım yapacağını bilmiyor. Uygulamaya konulan önlem; indirimli konut kampanyası ve diğeri de dünkü tebliğ. Bu önlemlerle, bir krizin yönetilmesi, aşılması asla mümkün değil”

“Ateş düştüğü, dolar yükseldiği yeri yakar. ‘Benim dolar, döviz cinsinden borcum yok’ diye kimse düşünmesin. Kurdaki bu yükseliş, TL’deki bu olağanüstü değer kaybı vatandaşın cebini yakacaktır çünkü bu enflasyon demektir” diyen Hamzaçebi sözlerini şöyle sürdürdü:

Hamzaçebi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, “Devlete karşı işlenen suçlarda devlet affedici olabilir” şeklindeki açıklamasına ilişkin soru üzerine, şu görüşleri savundu:

“Önemli olan, bu affı gerçekleştirecek olan, parlamento çoğunluğunu sağlayacak olan AK Parti Grubu’nun görüşüdür. Affın amacı, ola ki ileride tekrar açılabilir, sorgulanabilir, soruşturulabilir endişesiyle 17-25 Aralık dosyalarını bir daha açılmamak üzere kapatmaktır. Kimse kimseyi aldatmasın, niyet budur. Kader mahkumları işin bahanesidir. Sayın Cumhurbaşkanı, gerçek niyeti ortaya koymuş bulunuyor. Devlete karşı işlenmiş suçlar… Nedir bunlar, zimmet, rüşvet, görevi kötüye kullanma, ihaleye fesat karıştırma ve benzeri suçlar. ‘Biz ancak bunları affederiz’ diyor. 17-25 Aralık dosyalarına konu olan suç iddiaları da bunlardı zaten.”

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı adaylığı hakkında da konuşan Hamzaçebi “İstanbul, Ankara olsun, iddialı olduğumuz illerde seçimi hangi adayla alacaksak aday odur. Görüşüm gayet net. Parti olarak bir iddia ortaya koyuyoruz, kimse bizim genel seçim sonuçlarıyla meşgul ederek, zaman kaybedeceğimizi düşünmesin, o geride kaldı, değerlendirmesini yaptık. Yerel seçimlere CHP çok güçlü şekilde hazırlanacaktır. Adaylar tabanda birleşmeyi sağlayacak olan adaylar olacaktır. Görev, genel başkanımız ve partinin yetkili kurullarınındır” dedi.

Yorumlar
Yükleniyor...

ZERnews daha iyi kullanıcı deneyimi için çerezler kullanır. ANLADIM Daha fazla oku...