İşte AKP ve MHP’nin ‘yerel seçim’ planı

Türkiye Haberleri – ZERnews: MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, genel seçimleri kastederek, “Elde edilen kazanımların 31 Mart’ta yok olmasını arzu etmiyoruz” demiş ve yerel seçimde ittifak sinyali vermişti.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ise “Milletvekili seçiminde attığımız bir adım var. Yerel seçimlerde de böyle bir adımı müşterek olarak atabiliriz. Bunun için arkadaşlarımızın, başta liderler olarak bizlerin oturup konuşmalarında fayda var. Taraflar olumlu bakarsa böyle bir adım niye olmasın, olabilir” demişti.

Hürriyet Gazetesi’nden Umut Erdem’in haberine göre, iki liderin yerel seçimlerde izlenecek yol haritası için önümüzdeki hafta bir araya gelmeyi planladıkları aktarıldı. İki parti arasında “protokol esasına dayalı” bir ittifak düşünülüyor. Bir ilde hangi partinin oyu yüksekse, diğer partinin “oy oranı yüksek olan partiyi desteklemesi” hedefleniyor.

MHP’nin İstanbul, Ankara ve İzmir’de AKP’nin adayına destek vereceği, AKP’nin de MHP’li belediyeler tarafından yönetilen Adana, Mersin, Manisa, Isparta gibi illerde MHP’yi destekleyeceği belirtiliyor. Kayyum atanan HDP’li 102 belediyenin seçiminde de MHP’nin, AKP adayını destekleyeceği söyleniyor.

Yorumlar
Yükleniyor...

ZERnews daha iyi kullanıcı deneyimi için çerezler kullanır. ANLADIM Daha fazla oku...