The news is by your side.

“IŞİD Son Günlerini Yaşıyor”

IŞİD militanları “son anlarını yaşıyorlar”. ABD sınırındaki Suriye Demokratik Güçlerinin (DSG) kendilerine saldırdığı Irak sınırına yakın tuttukları bölgede yaşıyorlar.” Reuters Haber Ajansı’ndan Rodi Said ve Tom Perry’nin kaleme aldığı makalede geçen iddialar IŞİD’in bitmek üzere olduğu yönünde.

“İç bölgedeki cihatçıların yenilgisi, IŞİD’in Fırat Nehri’nin doğu yakasında bulunan toprak ayaklarını yok etmesine neden olacaktır. ABD liderliğindeki koalisyonun sözcüsü DSG ‘nin “büyük ilerleme kaydettiğini … ama mücadele devam ettiğini” söyledi.

Kürt YPG liderliğindeki milislerin bir koalisyonu olan Suriye Demokratik Güçleri (DSG), İslam Devleti’ni son dört yıl boyunca ABD’nin koalisyonunun yardımıyla Suriye’nin kuzey ve doğu Suriye’nin eşiğinden kovdu.

Benzer Haberler
1 321

DSG medya ofisi başkanı Mustafa Bali, DSG‘nin son iki gün içinde saldırıları hızlandırdığını ve İslam Devleti yerleşim bölgesi ile Irak sınırı arasındaki alanı kontrol altına alarak bir kaçış yolu kesdiğini söyledi.

“Son anları yaşıyorlar ve bu savaşın onları yok etme mücadelesi olduğunun farkındalar” dedi.

ABD Başkanı Donald Trump, geçen ay ABD güçlerini Suriye’den çekeceğini, IŞİD’i yenme görevinde başarılı olduklarını ve artık ihtiyaç duymadıklarını ilan ettiğini açıkladı.

O zamandan beri ABD yetkilileri karışık mesajlar verdi. Cuma günü, ABD liderliğindeki koalisyon açılmaya başladığını söyledi, ancak yetkililer daha sonra sadece teçhizat değil, birliklerin gittiğini söyledi.

Koalisyon sözcüsü Albay Sean Ryan, “DSG büyük ilerleme kaydediyor ve bir kez IŞİD (İslam Devleti) tarafından düzenlenen bölgeyi kurtarmaya devam ediyor, ancak savaş devam ediyor.

“IŞİD’in kalıcı yenilgisi hala bir görevdir ve hala bu bölgede uzun vadeli istikrar için gerçek bir tehdit oluşturuyorlar, bu yüzden henüz bitmedi.”

ABD’nin kararı, sekizinci yılındaki Suriye savaşına yeni bir belirsizlik getirdi ve ABD kuvvetlerinin yerleştirildiği kuzey ve doğu Suriye’nin sularında güvenlik boşluğunun nasıl doldurulacağına dair bir temas telaşı yarattı.

Türkiye, ABD ile müttefiki Kürt kuvvetlerinin peşinden gitmeyi hedeflerken, Rusya ve İran destekli Suriye hükümeti, geniş bölgeleri kurtarmak için bir şans görüyor.

ABD ulusal güvenlik danışmanı John Bolton geçen hafta Washington’un Kürt müttefikleri için korumanın ABD’nin geri çekilmesinin ön şartı olacağını söyledi. Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, yorumlarına “ciddi bir hata” dedi.

Bali, kuzey Suriye halkının ve koalisyonun “IŞİD’in ortadan kaldırılmasından sonra ve IŞİD’in kendisini yeniden organize etmesini ve bir kez daha geri dönmesini engellemek için tedbirler almak” için bir plan yapmaları gerektiğini söyledi.

IŞİD, Suriye hükümeti tarafından kontrol edilen bölgeler ile Rus ve İran destekli müttefikleri arasında Fırat’ın batı yakasında hala topraklarını tutuyor.” (ZER News)

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.