The news is by your side.

Irkçılık Yaptığı İçin Nobel Ödülü Geri Alınan Bilim İnsanı

İngiliz kimyager Rosalind Franklin’in çalışmalarından yola çıkarak, 1950’li yıllarda Francis Crick ile DNA’nın sarmal yapısı üzerine yaptığı çalışmalar sonucunda 1962’de “Nobel Fizyoloji ve Tıp Ödülü” alan James Watson, ırkçı söylemleri sebebiyle onursal unvanlarını kaybetti. Watson, genlerin siyahlar ve beyazlar arasında zeka ve kapasite bakımından farklılıklar yarattığını öne sürüyordu.

Irkçı ve cinsiyetçi söylemleriyle tanınan ve öteden beri bilim dünyasında eleştirilen 90 yaşındaki Watson, New York Long Island’daki Cold Spring Harbor Laboratuvarı (CSHL) tarafından kınanarak onursal unvanlarını kaybetti. Watson, 1968-1993 yılları arasında bu kuruluşun yöneticiliğini üstlenmişti.

CNN ve Time’ın haberlerine göre; PBS kanalının 2 Ocak’ta yayınladığı “American Masters: Decoding Watson” (Amerikalı Üstatlar: Watson’ı Çözümlemek) adlı belgeselde, zeka testleriyle kanıtlandığını öne sürdüğü ırksal farklılıkların varlığına dair tezini tekrar etmiş; CSHL, Watson’ın açıklamalarını “ispatlanmamış ve laubali” olarak nitelemişti. Watson, iddialarını ilk kez 2007’de dile getirmiş, daha sonra açıklamaları sebebiyle özür dilemişti. Bilim dünyasında eleştirilere hedef olan Watson, tepki olarak 2014 yılında, Nobel madalyasını 4.1 milyon dolar karşılığında satışa çıkarmıştı.

Benzer Haberler
1 319

CSHL, Cuma günü yayınladığı açıklamada “Dr. Watson’ın açıklamalarının kınanması gerekir, bilim tarafından desteklenmemektedir ve hiçbir şekilde CSHL’nin, mütevelli heyetinin, fakültesinin, çalışanlarının veya öğrencilerinin görüşleriyle örtüşmemektedir. Laboratuvar; bilimin, önyargıları meşru hale getirmek için suistimal edilmesini kınamaktadır” dedi.

Watson’ın oğlu Rufus Watson, Associated Press’e yaptığı açıklamada; babasının ekim ayında geçirdiği bir kaza sebebiyle bakım evinde bulunduğunu ve yaşananlar hakkında “çok düşük seviyede” farkındalığa sahip olduğunu söyledi.

Irkçı, cinsiyetçi, homofobik bir bilim insanı profili

Watson, 2007 yılında İngiliz Sunday Times gazetesine verdiği bir röportajda “Afrika’nın geleceği hakkında karamsar olduğunu” çünkü “tüm sosyal politikalarımızın zekalarımızın eşit olduğuna dair temellenmesine rağmen, zeka testi sonuçlarının aynı şeyi göstermediğini” söylemişti. Watson, tüm insanların eşit olduğunu umduğunu belirtmiş fakat “siyah çalışanlarla ilgilenenlerin bunun doğru olmadığını gördüğünü” ifade etmişti.

Bu açıklamalar sonrasında CSHL, Watson’un idarî görevlerine son vermiş ancak onursal unvanlarına bugüne dek dokunmamıştı.

Watson, aynı röportajda; kadınların ancak eşcinselliği işaret eden genlerin var olduğu ve fetüsteyken saptanabildiği durumlarda kürtaj yapmalarına izin verilmesi gerektiğini söylemişti.

2000 yılındaki bir açık dersinde kişilerin kiloları ve hırsları ile derilerinin renkleri ve cinsel becerileri hakkında bağlantı olduğunu ifade etmişti. “Bu sebeple Latin sevgililer tercih ediyorsunuz. Hiçbir İngiliz’den sevgili olduğunu duymadınız. İngilizler’den ancak hasta çıkar” demişti.

Watson ayrıca 2003’te yayınlanan bir başka belgeselde, aptallığın tedavi edilmesi gereken genetik bir hastalık olduğunu belirtmişti.


Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.