“İran ya bu iki seçenekten birini açıkça kabul edecek ya da…”

ABD’nin İran‘a yönelik uygulamaya koyacağı yaptırımların zamanı yaklaşırken, ABD Başkanı Donald Trump İran rejiminin önüne iki seçenek koydu. Bu seçeneklerden biri; İran rejimi ya politikasını değiştirecek ya da ekonomik bir felaketle yüzleşecek.

Yaptırımların amacı İran rejiminin bu seçeneklerden birini açık şekilde kabul etmesini sağlamak diyen Trump, “İran rejimi Ortadoğu‘da güttüğü savaşçıl politika ile nükleer silah ve balistik füze üretiminden vazgeçmeli. Aksi takdirde en büyük ekonomik felaket rejimin yakasını tutacak” diye konuştu.

ABD, geçen Mayıs ayında, İran ile 5+1 ülkeleri arasında 2015’te yapılan nükleer silah anlaşmasından çekildiğini duyurmuş ve İran’a yeniden yaptırım uygulamıştı.

Yaptırımların ikinci aşaması olan ve İran’ın petrol, enerji ve merkez bankasını hedef alan yaptırımlar ise 5 Kasım günü uygulamaya konulacak.

ABD Dışişleri Bakanlığı daha önce yaptığı açıklamada, İran ekonomisi için hayati derecede bir öneme haiz olan petrol ihracatını sıfıra indirmeyi hedeflediklerini bildirmişti.

Yorumlar
Yükleniyor...

ZERnews daha iyi kullanıcı deneyimi için çerezler kullanır. ANLADIM Daha fazla oku...