İran Cumhurbaşkanı Ruhani: ABD’nin yaptırımları bizi etkilemedi

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani Amerika Birleşik Devletleri’nin yeni yaptırımlarının İran ekonomisi üzerinde etki yaratmadığını, çünkü ABD’nin bu yaptırımları pratikte zaten uygulamakta olduğunu belirtti. 

Ruhani, İran Meclis Başkanı Ali Laricani ve Yargı Erki Başkanı Sadık Laricani ile düzenlediği toplantının ardından yaptığı açıklamada ABD’nin yaptırımlarını değerlendirdi ve ABD’nin elindeki mevcut bütün silahları kullandığını belirtti.

İran Cumhurbaşkanı Ruhani, ABD’nin birçok konuda geri adım atmak zorunda kaldığını dile getirerek, “ABD yönetimi İran petrolünü sıfıra indireceğim diyordu, biz ise başından itibaren petrolümüzü sıfıra düşüremez diyorduk. Sonunda ABD’nin kendisi de petrolü sıfıra indiremeyeceğini itiraf etti. ABD’liler İran petrolünü sıfıra indirirsek varil fiyatı 150 dolara çıkar açıklaması yaptı. Bu bizim ilk günden anlattığımız şeydi.” değerlendirmesinde bulundu.

Komşu ülkeler ve doğu ile batıdaki dost devletlerle ekonomik alanda daha yakın ilişkilerde bulunacaklarını vurgulayan Ruhani, halkın temel ihtiyaçları, sağlık ve ilaç maddelerini karşılamak için de tüm hazırlıkların yapıldığını, bu konuda hiçbir sıkıntılarının olmadığını kaydetti.

Yaptırımlar sürecinde üretim ve ihracat gelirlerinin arttığına dikkat çeken Ruhani, hükümetin gelir düzeyi düşük vatandaşlar için tedbir paketini uygulamaya geçireceğini ve Mart 2019’a kadar sürecek yardımların ilkinin bu ay içinde yapılacağını da sözlerine ekledi.

Trump yönetimi, 2015 nükleer anlaşması kapsamında kaldırılan İran’a yönelik bütün yaptırımları 5 Kasım itibarıyla yeniden hayata geçirmişti. Yaptırımlar İran’ın nakliye, finans, bankacılık ve enerji sektörlerini kapsıyor. ABD söz konusu adımla İran’ın füze ve nükleer programlarını durdurmak ve Ortadoğu’da büyüyen askeri ve siyasi nüfuzunu frenlemek istiyor.

(Euronews)

Yorumlar
Yükleniyor...

ZERnews daha iyi kullanıcı deneyimi için çerezler kullanır. ANLADIM Daha fazla oku...