Basra halkı İran konsolosluğunu yaktı: Vali ve ulema evleri, askeri karargahlar, meclis… yakılan yerler arasında

Adaletsizlik, yolsuzluk, işsizlik, su ve gıda sorununa karşı ayaklanan Basra halkı İran konsolosluğunu ateşe verdi.

Irak’ta Şii bir kentte İran Şii mezhepçi rejiminin hedef alınması tarihte ilk kez görülüyor.

Dün Basra’da gösteriye katılan bir gencin “İçme suyumuz hiç yok, Vallahi içme suyumuz hiç yok!” içler acısı durumu ne bit şekilde ortaya koyuyor.

Göstericilerin sık sık attığı slogan şuydu: “Partiler bize ihanet etti ya Ali! Partiler bizi sattı ya Ali! partiler bizi mahvetti ya Ali!”.

Dün yakılan kurum ve evler bunlardı: Valinin evi, Haşdi Şabi Bedir Tugayı binası, Nahil radyosu binası, İslam Yüksek Konseyi binası, Dava Partisi binası, El Irakıyye televizyonu, Khadir TV, Fetih Yöneticisi Falih Gazali’nin ofisi, Basra Vilayet Meclisi Başkanı’nın evi, Fazilet Partisi binası, Asayib Ehli Hak askeri karargahı, Basra Vilayet Meclisi.

Basra kentinde, “kamu hizmeti yoksunluğu, işsizlik ve yolsuzluklara” karşı başlayan ve giderek alevlenen gösteriler sırasında, bir grup İran’ın Basra Başkonsolosluğunu bastı.

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI’NDAN AÇIKLAMA

Irak’ın Basra başta olmak üzere bazı vilayetlerinde devam etmekte olan protesto gösterilerine ilişkin Dışişleri Bakanlığı’ndan açıklama yapıldı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi;

Irak’ın Basra Vilayeti’nde olumsuz yaşam koşullarına tepki olarak başlatılan ve şiddeti son dönemde artan protesto gösterileri endişeyle takip edilmektedir. Irak Hükümeti’nin ve dost ve kardeş Irak halkının karşılaştığı sınamaların üstesinden gelmesi için hiçbir zaman desteğini esirgemeyen ülkemiz, Basra Vilayeti’nin en kısa sürede hakettiği huzura ve refaha kavuşması için her türlü katkıyı sunmaya hazırdır.

Öte yandan, Basra Vilayeti’nde bulunan veya anılan Vilayete seyahat edecek olan vatandaşlarımızın güvenlikleri için, protesto gösterilerinin yapıldığı bölgelerden uzak durmaları ve gelişmelere dair Bakanlığımız ve Bağdat Büyükelçiliğimiz tarafından yapılabilecek uyarı ve duyuruları takip etmeleri tavsiye edilmektedir.

İhtiyaç duyulduğu takdirde, vatandaşlarımızca aşağıda irtibat bilgileri sunulan Bağdat Büyükelçiliğimiz ve Bakanlığımız Konsolosluk Çağrı Merkezi’ne başvurulması mümkündür.

Yorumlar
Yükleniyor...

ZERnews daha iyi kullanıcı deneyimi için çerezler kullanır. ANLADIM Daha fazla oku...