İran’a Amerika’nın yaptığı yaptırımlara Arap dünyasının bakışı: Şii imparatorluk korkusu ve diğer algılar

Arap ülkeleri yöneticileri, medya ve yazarları İran‘a karşı ABD‘nin gerçekleştirdiği ekonomik ve siyasi yaptırımları (baskıları) destekliyor. İran’ın komşu ülkelere mezhepçi eksenli siyasi ve askeri müdahalelerinden şikayetçi olan Arap ülkeleri “İran’ın durdurulmasını” istiyor.

Amerika‘nın İran’a karşı gerçekleştirdiği son yatırım ekonomisine büyük bir darbe vuracak nitelik taşıyor.

“İran komşu ülkelerin egemenliğine saygı göstermesi lazım” söylemi öne çıkan ana konulardandır. Bu temelde Arap ülkeleri İran’a karşı yaptırımlardan memnun gibi görünüyor.

Suudi Arabistan’ın liderliğini yaptığı çok sayıda Arap ülkesi, ABD’nin İran’a karşı yaptırımlarını destekliyor, bu sebeple Başkan Donald Trump’ın politikalarına siyasi ve ekonomik açılardan destek veriyorlar.

İran’ın dünya pazarında yer alan petrolü önemi bir yer tutuyor, bu petrol akışının durdurulması dünya genelinde enerji krizi doğurabilirdi, ancak Suudi Arabistan bu açığı kapatabileceğini söyleyerek gereken adımları attı.

Söz konusu Arap ülkelerine göre “İran Şii mezhepçi bir imparatorluk kurmak istiyor, işte bu girişim bölgedeki istikrarsızlığın temel nedenidir”.

Suudi Arabistan’ın başına Kral Muhammed bin Selman’ın geçmesi sonucunda, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn gibi çok sayıda Arap ülkesinin onun liderliğinde Amerika’ya yakınlaşması, İran’dan daha da  uzaklaşmasını sağladı. Bu ülkeler İran’a karşı ABD’ye maddi ve manevi destek veriyor.

İran’ın kendi içinde çok büyük ekonomik sıkıntıları var, ancak Ortadoğu’daki çok sayıda ülkede milisleri, Şii mezhepçi bir iktidar kurmak üzere savaşıyor.

Ayrıca Arap ülkeleri ve medyası Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı olayı dosyasının Suudi Arabistan ve ABD arasındaki krize sebep olmamasını istiyor.

ABD’nin İran’a karşı gerçekleştirdiği yaptırımların nasıl sonuçlanacağı tam olarak kestirilemiyor. Acaba bölgenin güvenlik ve istikrarına olumlu yansıyacak mı? Bu net olarak kestirilemiyor. (ZERnews)

Yorumlar
Yükleniyor...

ZERnews daha iyi kullanıcı deneyimi için çerezler kullanır. ANLADIM Daha fazla oku...