İran’a yönelik yaptırımların Kürdistan Bölgesi’ne etkisi…

ABD’nin bugün İran’a yönelik yaptırımlarının 2. bölümünü uygulamaya başlamasıyla söz konusu gelişmenin Kürdistan Bölgesi ve Irak’a nasıl yansıyacağı merak ediliyor. Bu soruya yanıt Erbil’den geldi.

Kürdistan Bölgesi Hükümet Sözcüsü Sefin Dizayi, ABD’nin İran’a yönelik yaptırımların Kürdistan Bölgesi ve Irak’a da olumsuz yönde etkileyeceğini söyledi.

Diyazi ayrıca Erbil için Irak’ın İran’a karşı takınacağı tavrı esas alacağını da söyledi. K24’de konuşan Sözcü Sefin Dizayi, Irak’ın Tahran’a karşı alacağı her türlü karara Erbil’in bağlı kalacağını ifade etti. Dizayi, “Kürdistan, Irak’ın bir parçası ve yaptırımlar konusunda Irak federal hükümetinin vereceği kararı uygulayacaktır. Irak heyeti konuyla ilgili olarak ABD’de yetkililerle görüşmeler yürütüyor. Görüşmelerin olumlu neticelenmesini umuyoruz” dedi. Sözcü Dizayi, Irak’ın İran’a uzun bir sınırının bulunduğunu, ülke elektiriğinin yüzde 50’si ile doğal gazın yüzde 40’ının İran’ndan geldiğini hatırlatarak bu yaptırımların Irak’ı ciddi anlamada etkileceğini sözlerine ekledi.

Diğer yandan Irak’ın Washington eski Büyükelçisi Lokman Feyli’ye göre ise Irak’ın İran’a yakın durmak istediğini ancak siyasi anlamda ABD ile de güçlü bir ilişkiyi sürdürmek istediğini belirtti. Feyili’ye göre Irak’ın bölgede cereyan eden siyasi çekişmelerde ülke çıkarını esas alması gerektiğinin altını çizdi. Feyili şunları söyledi:
“ABD bölgede tsunami etkisi gösterecek bir adım attı. Irak Başbakanı acilen bir operasyon odası kurarak hem Tahran hem de Washington ile doğrudan ilişki içerisinde olmalıdır.”
Yorumlar
Yükleniyor...

ZERnews daha iyi kullanıcı deneyimi için çerezler kullanır. ANLADIM Daha fazla oku...