İran’a yaptırımlar; Tüpraş ABD ile anlaştı iddiası

ABD / Türkiye / Haberleri – ZERnews: ABD’nin ’dan alımına getireceği 4 Kasım öncesinde Tüpraş’ın ABD ile muafiyet için pazarlık yaptığı söyleniyor.

Yeni Şafak Gazetesi yazarı Mehmet Acet bugünkü yazısında konuyla ilgili bir kaynağının Tüpraş’a İran yaptırımları için “o iş çözüldü, sorun çıkmaz” dediğini belirtti.

Acet bugünkü yazısında konuyla ilgili bir kaynağının kendisine şöyle dediğini aktardı:

“Türkiye 4 Kasım’da başlayacak petrol ambargosundan etkilenmeyecek. İran petrolü meselesi en çok Koç Grubu ve Tüpraş’ı ilgilendiriyordu. Çünkü bu petrole en fazla bu şirketin ihtiyacı var. Onlar da ABD ile görüşerek bu sorunu halletti.”

ABD, Mayıs ayında İran’la nükleer anlaşmadan çıkmasının ardından İran’dan petrol satın alan ülke ve şirketlere de yeni yaptırımlar getireceğini açıklamıştı. Yeni yaptırımların 4 Kasım’da yürürlüğe girmesi bekleniyor. Reuters’ın haberine göre ABD İran petrolüne bağımlı bazı “müttefiklerine” istisnalar getirmeyi düşünüyor. Bunlardan biri de Rahip Brunson’un serbest bırakılmasının ardından ilişkilerin yeniden canlandığı Türkiye.
Türkiye, ABD yaptırımlarını göz önünde bulundurarak İran’dan satın alımlarını halihazırda azaltmıştı ancak Kasım’dan sonra da belirli bir düzeyde İran petrolü satın almaya devam edecek. Reuters’ın ismini vermediği bir kaynağına göre, Türkiye daha önceki yaptırımlarda olduğu gibi İran’dan petrol alımını ayda 3-4 kargo ile sınırlı tutmayı öneriyor. Konuyla ilgili Tüpraş’tan ya da Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’ndan henüz bir açıklama yapılmadı. Türkiye’nin 2017 yılındaki toplam 26 milyon tonluk ham petrol ithalatında 11,5 milyon tonla İran birinci sırada yer aldı. İran’dan sonra ikinci büyük ithalat Irak’tan gerçekleştirilirken üçüncü sırada Rusya yer aldı.
Yorumlar
Yükleniyor...

ZERnews daha iyi kullanıcı deneyimi için çerezler kullanır. ANLADIM Daha fazla oku...