Irak’ta iç savaşa doğru mu?

Bir dizi faktörden dolayı Irak’ta iç savaş çıkabilir. Bu faktörlerden

Birincisi: Irak’ta savaş tecrübesi olan eğitilmiş büyük bir silahlı milis gücün varlığı. Daha da önemlisi ve de tehlikelisi, bu silahlı milis güçleri bir çatı altında toplanmış değil. Bu durum Irak’ta iç savaş ihtimalini yükseltiyor.

İkincisi: Halkın hükümet ve partilere duyduğu öfke ve Irak hükümetinin Iraklıların en basit hak ve ihtiyaçlarını karşılamadaki başarısızlığı.

Üçüncüsü: Irak ordusunun milis güçlerine nispeten zayıflığı ve milis güçlerini kontrol etmedeki yetersizliği.

Dördüncüsü: Birçok dış gücün hatta Kürtler ile Sünnilerin Irak’ta bir Şii-Şii çatışmasının çıkmasını istemesi ve bu güçlerin bu Şii-Şii rekabetini bir çatışmaya doğru götürme ihtimali.

Beşincisi: Şii güçlerin birbirlerine karşı çok öfkeli olup üç cepheye ayrılmış olmaları. Mukteda Sadr’ın liderliğindeki Irak cephesi, Abadi’nin liderliğindeki Amerika cephesi ve Hadi Amiri ile Kays Hazali’nin liderliğindeki İran cephesi.

Altıncısı: Özellikle Sünni ülkelerin İran’ı Irak’taki nüfuzunu azaltıp Irak’ta Şii ağırlığını kırmak için bir Şii-Şii çatışmasını çıkmasını istemeleri.

Elbette sadece bu faktörler Irak’ta iç savaş ihtimalini yükseltiyor değil; aynı zamanda diğer birtakım faktörün varlığı Irak’ı iç savaşa doğru götürüyor.

Yorumlar
Yükleniyor...

ZERnews daha iyi kullanıcı deneyimi için çerezler kullanır. ANLADIM Daha fazla oku...