Irak’ın yeni Başbakanı kim ve kimin adayı?

Irak / Ortadoğu Haberleri – ZERnews: Dün gece Berhem Salih Irak’ın yeni Cumhurbaşkanı olarak seçildikten sonra Adil Abdulmehdi’yi Irak’ın yeni hükümetini kurması için görevlendirdi.

Adil Abdulmehdi; Nuri Maliki, Hadi Amiri, Falih Feyyaz ve Hamis Hancer tarafından aday gösterildi ve diğer taraflar da buna itiraz etmedi.

1942 yılında Bağdat’ta doğan Abdulmehdi ekonomist ve Irak’ın eski Petrol Bakanı.
1969 yılında Fransa’ya gider ve 1970’li yıllarda Irak Komünist Partisi’nin önde gelen üyelerinden biri olur. Fakat 1980’lerde İslami hareketlerle ilgi duyar ve İran’da kurulan ve İran İslam Devrimi liderleriyle yakın ilişkileri olan İslam Devrimi Yüksek Kuruluna katılır.

Abdulmehdi 2005 ile 2011 yılları arasında Irak Cumhurbaşkanı yardımcılığı yapar.

2005 yılında Irak Başbakanı olmak için Nuri Maliki ile yarışan Abdulmehdi sadece bir oy farkla yarışı kaybeder.

Farklı dönemlerde çeşitli ve birbirine karşıt fikirleri olan bir siyasetçi olarak bilinen Adil Abdulmehdi, gençlik yıllarında Arap milliyetçiliğine ilgi duyar ve bir süre sonra Komünizme ilgi duyar.

Abdulmehdi hakkında şimdilerde yapılan yorumlarda onun ılımlı bir siyasetçi olduğu ve bu ılımlılığıyla Irak’ın şimdiki durumunu normalleştirebileceği belirtiliyor.

Adil Abdulmehdi’nin Iraklı çeşitli taraflar tarafından Başbakanlığa aday olarak gösterilmesinin nedeni olarak Abdulmehdi’nin son dönemlerde bozulan İran ile Irak ilişkilerini daha iyi bir yöne doğru götürebileceğine inanmaları.

Yorumlar
Yükleniyor...

ZERnews daha iyi kullanıcı deneyimi için çerezler kullanır. ANLADIM Daha fazla oku...