Irak hükümetini kuracak anahtar Erbil’de

Irak’ta Sünni tarafındaki bölünme ve çelişkiler, kurulacak hükümette Kürtlerin anahtar rolü oynamalarını sağladı.

Hala Bağdat’ta olan Kürdistan tarafı taleplerini her iki Şii cephesine iletti. Kürtler başbakan olmak isteyen Abadi’yi desteklemeyeceklerini belirtti. Şii cepheleri Abadi’yi devre dışı bırakmaya karşılık Kürtlerin kendi koalisyonuna dahil olmalarını istiyor.

Irak hükümetini kuracak anahtar Erbil’de

Kürtlerin Abadi’nin başbakan olmaması yönündeki talebine karşılık Amerikan cephesi ve Mukteda Sadr bu talebi koalisyonlarına destek vermeleri şartıyla kabul edeceklerini belirtiyorlar.

Konuyla ilgili üst düzey Iraklı bir yetkili, Amerikalıların Kürt tarafını razı etmek için ısrar ettiği ve Abadi dışında da başbakanlık için alternatifleri olduğunu aktardı.

Abadi 25 Eylül 2017’deki referandumdan sonra Kerkük ve Kürdistan idaresi dışında bulunan ve İŞİD’in saldırısıyla Pêşmerge’nin kontrolüne geçen yerlere büyük bir askeri saldırı düzenlemiş ve hatta Kürtleri Kürdistan Bölgesi’ni de işgal etmekle tehdit etmişti.

Hali hazırda Kürdistan tarafı Amerika ve İran’ın desteklediği hiçbir Şii cephesine tamam demedi.

Edinilen bilgilere göre Washington ve Tahran, ükümeti kuracak anahtarı kendilerine vermeleri için Kürtlere ayrı ayrı birtakım büyük sözler verdikleri ileri sürülüyor. Kürtlerin önümüzdeki iki gün içerisinde durumlarını netleştirmeleri bekleniliyor (ZERnews).

Yorumlar
Yükleniyor...

ZERnews daha iyi kullanıcı deneyimi için çerezler kullanır. ANLADIM Daha fazla oku...