“Irak Cumhurbaşkanı KDP’li olsaydı ne farkedecekti!?” diyorsanız bu 5 maddeyi okumalısınız

Dün Irak Cumhurbaşkanlığı için mecliste seçim yapıldı. Oylamada Iraklı partiler çoğunlukla  Celal Talabani‘nin önderi olduğu KYB‘ye oy verdi. Peki Cumhurbaşkanı Barzani liderliğindeki KDP‘den olsaydı neneler olacaktı?

1- KDP’nin adayı Kürt kimliği ile Cumhurbaşkanlığı yapmakta kararlıyken, YNK’li adaylar Iraklı kimliği vurgusu yapıyor.

2- KDP’li aday yeminini Arapça ve Kürtçe okuyacaktı, YNK’li adaylar sadece Arapça okuyor.

3- Irak anayasasının 140. maddesine göre Irak’taki “tartışmalı bölgelerde” referanduma gidilecek. Referanduma karar verme yetkisi tamamen Cumhurbaşkanının elindeydi. Eğer KYB’li Cumhurbaşkanları;  Celal Talabani ve Fuat Masum imza atsalardı Kerkük ve Şengal‘de referandum yapılacak bu bölgeler savaşsız sorunsuz Kürdistan’a bağlanacaktı. Ancak imza atmadılar. KDP’li olsaydı hemen imzayı basardı. (ZERnews)

4- Irak’ta Cumhurbaşkanı’nın hükümeti devirme, Başbakanı görevden alma yetkisi var. Irak Başbakanı Nuri Maliki 2 def Kürdistan’ın ekonomisini hedef almıştı. O dönem Kürt Cumhurbaşkanı olan Celal Talabani’den Başbakana’a baskı yapmasını gerekirse görevden almasını istedi ancak hiç bir şey yapmadı. Irak ordusu ve Haşdi Şabi, Kerkük ile Şengal’e yöneldiğinde Başkan Mesut Barzani, Kürt cumhurbaşkanı Fuat Masum’dan Başbakanı görevden almasını istedi ancak bu yasal yetkisini kullanmadı.

5- Kürdistan Bağımsızlık Referandumu‘na giden Kürtler, KDP’li Cumhurbaşkanı sayesinde Irak hükümetlerine yaptırım gücüne sahip olacaktı. Ancak siyasi bağlam ve tarihi derinliği sebebiyle KYB’li Cumhurbaşkanı asla İran’ın isteği dışında hareket edemez. (ZERnews)

Yorumlar
Yükleniyor...

ZERnews daha iyi kullanıcı deneyimi için çerezler kullanır. ANLADIM Daha fazla oku...