Irak yönetimine karşı ayaklanan Basra’da 120’nin üzerinde can kaybı

Irak’ın Basra vilayetinde halk yönetime karşı protesto gösterilerini sürdürmeye devam ediyor. Dünyanın en zengin petrol yataklarının olduğu Basra’da insanlar gerçek anlamda içme suyu bulamıyor. Yolsuzluk, işsizlik, hizmet yoksunluğu, adaletsizlik Basra halkını protesto gösterilerine sevk etti.

Son 3 günde 10 gösterici hayatını kaybetti 35 kişi de yaralandı. Bunların 24’ü sivil, 11’i de güvenlik görevlisi. Gösterilerin başından beri can veren ve yaralananların sayısı ise 120’nin ürinde.

Basra halk adaletsizlik, su, gıda ve hizmet sorununu bir türlü çözmeyen hükümete karşı protesto gösterileri yapmaya devam ediyor.

Dünyanın en zengin petrol yataklarına sahip Basra’dan bir gencin “İçme suyumuz hiç yok, Vallahi içme suyumuz hiç yok!” içler acısı durumu ne bit şekilde ortaya koyuyor.

Bugün İran baş konsolosluğu halk tarafından yakıldı. Dün gece de devam eden gösterilerde hükümet binaları, parti kurumları ve bir çok tesis ateşe verildi.

Yakılan kurum ve evler bunlardır: Valinin evi, Haşdi Şabi Bedir Tugayı binası, Nahil radyosu binası, İslam Yüksek Konseyi binası, Dava Partisi binası, El Irakıyye televizyonu, Khadir TV, Fetih Yöneticisi Falih Gazali’nin ofisi, Basra Vilayet Meclisi Başkanı’nın evi, Fazilet Partisi binası, Asayib Ehli Hak askeri karargahı, Basra Vilayet Meclisi.

Çıkan olaylar sonucunda; resmi olmayan verilere göre 8 kişi hayatını kaybeti, 100’ün üzerinde de kişi yaralandı.

Göstericiler Kerbela’ya giderek Hz. Hüseyin’e şikayet edeceklerini ve Bağdat’ta Meclisi de yakacaklarını belirtti.

Göstericilerin sık sık attığı slogan şuydu: “Partiler bize ihanet etti ya Ali! Partiler bizi sattı ya Ali! partiler bizi mahvetti ya Ali!”.

Basra halkı tarihte zor dönemlerde Kürtlere dostluk elini uzatmış bir toplum olarak öne çıkıyor. Kürt siyasetçiler buraya sürgün ediliyor, halk sevgi ve saygıyla muamele ediyor. Kürdistani lider Mustafa Barzani için Basra halkı kitlesel karşılama yapmıştı.

ŞİMDİ DE EMPATİ YAPALIM

Basra halkını anlamak için şu tabloyu göz önünde bulundurmak lazım: Dünyanın en zengin petrol yatakları olduğu bir şehirdesiniz. Ancak bu büyük paralar siyasiler tarafından tümden çalınıyor. Sizin kentinizden kimse petrol tesislerinde çalıştırılmıyor, hep dışarıdan işçiler getiriliyor. 45-55 derece sıcaklıkta elektrik yok, buzdolabı çalışmıyor gıdalar bozuluyor. İçme suyu yok, her ay binlerce çocuğun pis su içmek zorunda kaldığı için hastaneye kaldırılıyor. Üniversite okuyorsunuz iş verilmiyor. Evden biraz dışarı çıkmak için toplu taşıma, ulaşım imkanları da yok, özel taksi ile bir yerlere gitmek zorundasınız…. (ZERnews)

Yorumlar
Yükleniyor...

ZERnews daha iyi kullanıcı deneyimi için çerezler kullanır. ANLADIM Daha fazla oku...