The news is by your side.

İngiltere’de Kürt Marşı ve Kürt bayrağıyla Newroz kutlaması

İngiltere‘nin Porstsmouth Kent Konseyi, Kürtlerin yeni yılı olan Newroz’u kutlamak için Guildhall Meydanı‘nda Kürdistan Bayrağını Kürt marşı eşliğinde göndere çekti.

İngiltere

Kürdistan Marşı eşliğinde Kürdistan bayrağının göndere çekilmesi şehirdeki 3 bin kişilik Portsmouht Kürt topluluğu, meclis üyeleri ve etrafta bulunanlardan alkış ve destek aldı.

Portsmouth Belediye Meclisi Başkan Yardımcısı ve Konsey Üyesi Steve Pitt topluluğun önemi hakkında konuştu.

Benzer Haberler
1 396

Pitt, “Topluluk nereden geldiğimize bakılmaksızın herkes için gerçekten önemli. Bu aidiyet hissini tüm kalbimizle hissediyoruz. Hepinizi bugün burada görmek gerçekten de harika.” ifadelerini kullandı.

Törene katılan bir Kürt vatandaş ise, “Bu büyük bir onurdur benim için. Uzun bir süre konseyin böyle bir şey yapmasını bekliyorduk. Halepçe kıyımından kurtulanlardan biriyim. Bütün ailemi kaybettim. Dört erkek kardeşim, kız kardeşim ve annem. Barınaktaki 35 kişiden bir tek ben kurtuldum. Bunu ve geçmişimizi hatırlamamız çok önemli.” dedi.

Kürdistan Bölgesi Birleşik Krallık Yüksek Temsilcisi Karwan Tahir de tarihi gün için Londra’da seyahat etti. Tahir, “bu eşsiz bir gün.” sözlerini kullandı.

Tahir şöyle devam etti: “Kutlamaların diğer İngiltere şehirlerinde de benzer olayların önünü açacağını umuyorum. İngeltere’de herhangi bir kentte bayrağımızı ilk defa yükseltiyoruz. Bu yüzden bizim için çok şey ifade ediyor.” ifadelerini kullandı.

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.