İngiltere’de Brexit karşıtı dev protesto; Yeniden referandum

Avrupa Birliği / İngiltere Haberleri – ZERnews: Birkaç gün önce toplanan Avrupa Parlamentosu’nda İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılış süreci için formül bulunamazken, Londra’da bir araya gelen yüz binlerce kişi Brexit referandurumunun yenilenmesini istedi.

İngiltere ana akım medyasında geniş yer alan protestoların bugüne kadar düzenlenen en büyük karşı gösteriler arasında yer aldığı belirtildi. Organizatörler, yürüyüşe yaklaşık 670 bin kişinin katıldığını belirtti.
Gösteri, Brexit kampanyasının öncüsü ırkçı Birleşik Krallık Bağımsızlık Partisi’nin (UKIP) eski lideri Nigel Farage tarafından düzenlendi. Adı pek çok toplumsal olayı fonlamakla anılan spekülatör George Soros tarafından desteklenen “Best for Britain” grubu da Brexit karşıtı kamuoyunu yaratmak için bu tür yürüyüşler organize ediyor.
AB ile anlaşmaya varılamaması durumunda Mart 2019’da aynen yürürlüğe girecek olan Brexit kararında, anlaşmasız çıkış seçeneği güçlendikçe hükümete güvenin düştüğü görülüyor. İkinci bir referandum talebinin medyada da geniş yer bulduğu görülürken, Independent ve Sky News gibi kimi yayınlar bu talep doğrultusunda özel kampanyalar düzenliyor. 2016 yılında düzenlenen Brexit referandumunda yüzde 52 oy oranı ile AB’den çıkma kararı alınmıştı.
Yorumlar
Yükleniyor...

ZERnews daha iyi kullanıcı deneyimi için çerezler kullanır. ANLADIM Daha fazla oku...