İngiliz Basını ‘Cemal Kaşıkçı’ olayını böyle gördü: Erdoğan krizi erteliyor

Türkiye / Suudi arabistan Haberleri – ZERnews: Suudi Arabistan vatandaşı olan gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetine yönelik Türkiye’nin iddiası, İngiliz basınında geniş yer aldı.

İngiliz Times, Gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın Müslüman Kardeşler ile bağlantıları nedeniyle infazının gerçekleştiğini iddia etti.

“SUUDİ ARABİSTAN’LA TERS DÜŞEN ERDOĞAN…”
The Guardian gazetesi ise, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın hayatını kaybetmesi konusunda yaptığı açıklamaların “Suudi Arabistan’la bir diplomatik krizi ertelemeyi hedefleyen tarzda olduğunu” ileri sürdü. İngiliz gazeteleri, Katar krizinde Suudi Arabistan ile ters düşen Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın diplomatik ayrışmayı derinleştirmekten kaçındığı değerlendirmesinde bulundu.
Guardian, Kaşıkçı’nın kaybolmasıyla ilgili uluslararası bir soruşturma açılmasına yönelik çağrıların arttığını belirtirken, gazetenin İstanbul muhabiri Martin Chulov, Erdoğan’ın ilgili açıklamalarının tonunun Suudi Arabistan’la bir diplomatik krizi ertelemeyi hedefleyen tarzda olduğunu yazdı.
“SİYAH BİR ARABAYA KUTULAR TAŞIYAN KİŞİLER…”
Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu, 5 gün boyunca iki kapıdan gerçekleşen giriş-çıkışları izledikleri belirtilen haberde, “Kaşıkçı’nın kaybolmasından sonraki saatlerde binanın içinden siyah bir arabaya kutular taşıyan kişiler dikkatlerini çekti” deniyor. 
“ÇATLAK OLUŞTURMA POTANSİYELİ VAR”
Times gazetesinin Richard Spencer imzalı haberinde ise, Türk yetkililerin Suudi gazetecinin konsoloslukta öldürüldüğüne yönelik iddiasının, iki ülke arasındaki ilişkilerde bir çatlak oluşturma potansiyeli taşıdığı belirtiliyor. Haberde ayrıca Kaşıkçı’nın bu hafta diğer muhaliflerle birlikte Washington’da bir konuşma yapmaya hazırlandığı da belirtiliyor. Haberde, “Bazılarının, Suudi Arabistan’ın terörü ve Müslüman Kardeşler’i desteklemekle itham ettiği Katar’la ilişkisi var. Kaşıkçı da Müslüman Kardeşler’i desteklemişti” deniyor. Analist, “Katar ve Müslüman Kardeşler bağlantılarının peşine düşen bir kampanyanın başlatıldığı açık” ifadelerini kullanıyor.
Erdoğan’ın, Suudi Arabistan ile meydana gelen krizde Katar’ın yanında yer aldığını ve onlarca muhalif gazeteci ve akademisyeni gözaltına aldırdığını söyleyen analist, Türkiye’nin iddialarına da bu nedenlerle şüpheyle yaklaşılması gerektiğini belirtiyor. (BBC Türkçe)
Yorumlar
Yükleniyor...

ZERnews daha iyi kullanıcı deneyimi için çerezler kullanır. ANLADIM Daha fazla oku...