İdlib’de son durum; Harekat ne zaman başlıyor, Şam’ın saldırı planı ne?

İdlib Haberleri – ZERnews: Suriye’de radikal grupların ve muhaliflerin denetiminde olan İdlib bölgesine yönelik Suriye rejiminin Eylül ayı ortalarında harekete geçeceği belirtiliyor.

Rus basınında yer alan habere göre, bu tarihin kaynağı Suriye Savunma Bakanı Ali Abdullah Eyüb’ün yakın çevresi olduğu söyleniyor. İddiaya göre askeri harekat da batı istikametinden İdlib’e doğru gerçekleşecek.

Rus basınında çıkan haberlerde IŞİD ve El Nusra gibi grupların teslim olmayı kabul etmemeleri durumunda Suriye Ordusu’nun 15 Eylül gibi İdlib’de kara operasyonuna başlayacağı belirtiliyor. Söz konusu harekatın nasıl gelişeceği açıkça belirtilirken, Rus Vzglad gazetesine göre, “İdlib askeri harekatı batı istikametinden Cisr el Şugur ile Gab Ovası’ndaki kasabalardan başlayacak. Ardından sıra güneydeki Latamina’ya gelecek. Han Şeyhun ile El Numan üzerine de yürünecek. Böylece Suriye birlikleri Halep-Hama-Lazkiye ulaşım koridorunu tamamen ele geçirmiş olacak. Hürriyet’te yer alan hebere göre ise, En önemli çatışmaların Gab Ovası için yapılması bekleniyor. Yine Rus kaynaklara göre Gab Ovası şu anda üç koldan kuşatılmış durumda. İdlib’in yüzde 60’ını kontrol eden Heyet Tahrir Şam’ın 20 bin civarında silahlı unsuru olduğu tahmin ediliyor.

Yorumlar
Yükleniyor...