The news is by your side.

İHB’den Mesrur Barzani açıklaması: Bilge bir kral, diktatör bir cumhurbaşkanından iyidir

Yazar, aydın, edebiyatçı ve siyasetçi İbrahim Halil Baran Kürdistan Bölgesi’nin yeni başbakanı Mesrur Barzani’yi tebrik ederek önemli açıklamalar yaptı.

Baran açıklamasında “Mesrur Barzani’yi tebrik ederim, Kürdistan’ı bir adam daha ileri götüreceğini umuyorum” diyerek şu ifadelere yer verdi:

– Xoybûn’da özellikle Cemilpaşalar ile Bedirxanlar arasında vuku bulan Cumhuriyet mi yoksa Parlamenter Monarşi mi tartışması aslında hala devam ediyor. Mesrur Barzani’nin adaylığı bu meseleyi yeniden açacaktır. Kuzeyde bir devlete, güneyde ise iyi bir devlete ihtiyacımız var.

Benzer Haberler
1 1,464

– Ve bu iki yönetim biçimi de artıları ve eksileri olan yöntemler. Kürdistan sosyolojisi açısından Güney’deki mevcut durum kaçınılmazdır. Yapılacak değerlendirmeleri Kürdistan’ın şartları çerçevesinde yapmakta fayda olur.

– Bir ülkede krallık sisteminin varlığı onun geri ya da kötü bir ülke olduğunu göstermez.

– Ondan fazla Avrupa ülkesinde hala bu yönetim biçimi (krallık) var:  İngiltere (Britanya), Belçika, Danimarka, Lüksemburg, İsveç, İspanya, Norveç, Hollanda, Monaco bunlardan bazıları.
İtiraz neye?

– Bilge bir kral, diktatör bir cumhurbaşkanından her zaman iyidir. İtiraz, biçime değil muhtevaya olmak zorundadır.

– Platon şöyle demiştir: “Demokrasi, bir eğitim işidir. Eğitimsiz kitlelerle demokrasiye geçilirse oligarşi olur. Devam edilirse demagoglar türer. Demagoglardan da diktatörler çıkar, Demokrasi despotluğa dönüşür.”

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.