HDP’li Oluç’tan AKP ile gizli görüşmeler yapıldığı iddialarına yanıt

HDP Sözcüsü Saruhan Oluç, AKP ile HDP’nin müzakere yaptığı şeklindeki iddialarına yanıt verdi: “AKP ile müzakere yaptığımızı söyleyenler ayna baksın.” Kobanê’ye yönelik saldırılara tepki gösteren Oluç, Kobanê ile ilişkilerin geliştirilmesi gerektiğini belirtti.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Sözcüsü Saruhan Oluç, partisinin iki gün süren Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısı sonrası HDP Genel Merkez Binası’nda basın açıklaması yaptı. HDP Antep Milletvekili Mahmut Tuğrul hakkında verilen 2 yıl 6 aylık cezaya tepki gösteren Oluç, yargının yasama hakkı üzerindeki baskısının sürmekte olduğunu kaydetti.

LEYLA GÜVEN’LE DAYANIŞMA SÜRECEK

Oluç, Hakkari Milletvekilli Leyla Güven’in tutuklu durumuna dikkat çekti. Kelepçe dayatmasını kabul etmediği için duruşmaya götürülmeyen Leyla Güven’nin süresiz-dönüşümsüz açlık grevine başlamasını da değerlendiren Oluç, “İmralı’daki tecridin Kürt halkına yönelik bir tecrit olduğunu bilen bir kişidir. Bu durumun değişmesi için kendi kişisel kararı ile açlık grevine başlamıştır. Son derece ağır bir yükü tek başına üstlenmiştir. Bizler bu yükün sadece Leyla Güven tarafından üstlenilmesini büyük bir haksızlık olduğunun farkındayız ancak kendi kişisel kararını elbette saygı ile karşılıyoruz. Cezaevi dışında hem hukuki hem de uluslararası alanda gereken desteği sunacağımızı ifade etmek istiyoruz” ifadelerine kullandı.

“KAYYIM RAPORLARIMIZI TAMAMLADIK”

Kayyımlar hakkında hazırladıkları raporlara ilişkin de konuşan Oluç, “Sayıştay raporlarında kayyımların hangi hukuksuzluk ve yolsuzlukları yaptıkları belgelendi. Kayyımların atandıkları yerlerde kendi ailelerine ve AKP yandaşlarına hangi hileli yollarla yardım ettikleri ve onları nemalandırdıkları açığa çıktı. Bu raporların her birini hukuki yollardan hesap sorulması için çalışacağız” ifadelerini kullandı.

“GİZLİ MÜZAKERE’ İDDİASI”

HDP’nin AKP ile müzakere yaptığına dair iddialara tepki gösteren Oluç şu ifadelerle yanıt verdi: “Bizim AKP ile gizli müzakere yürüttüğümüzü söyleyenler aynaya baksın. Bizim bugün çeşitli çevrelerde AKP ile müzakere yürüttüğümüzü ifade edenler oluyor. Çöktürme planı karşısında diz çökmedik boyun eğmedik halkın onuru ile buna direndik. Bizim gizli görüşme yaptığımızı söyleyenlere diyoruz ki, evinizdeki aynaya bakın karşınızda kimi görüyorsanız onlar gizli görüşme yapıyor. Biz açık ve şeffaf politikamıza devam ediyoruz, bundan da asla vazgeçmeyeceğiz.”

Yorumlar
Yükleniyor...

ZERnews daha iyi kullanıcı deneyimi için çerezler kullanır. ANLADIM Daha fazla oku...