HDP’nin “CHP ile İstanbul, Adana, Antalya ve Mersin” planı

İstanbul Haberleri – ZERnews: CHP’de uzun yıllar siyaset yapan, daha sonra HDP’den İstanbul Milletvekili olan Celal Doğan’a ilişkin, HDP kulislerinde iki senaryo üzerinde duruluyor.

31 Mart 2019’da yapılacak olan yerel seçimler için hazırlıklarına başlayan partilerin tamamı İstanbul’a özel bir çalışma yapıyor. AKP İstanbul’u kesinlikle kaybetmek istemiyor. 
Gazete Duvar’dan Nergis Demirkaya’nın haberine göre, 2014 seçimlerinde Kadir Topbaş, Mustafa Sarıgül ile yarıştığı kentte ipi, 6 puan farkla AKP göğüslemişti. Bu seçimde de yarış yine AKP ile CHP arasında geçecek gibi görünüyor. Ancak İstanbul’da 1 milyon 200 bine yakın seçmenden oy alarak 12 milletvekili çıkaran HDP de anahtar bir rol üstlenecek görünüyor.
HDP’nin yerel seçim çalışmaları kapsamında önceliğinin kayyım atanan belediyeler ve son seçimde çok az oy farkıyla kaybettiği seçim bölgeleri için aday belirlemek olduğunu biliniyor. Batıdaki seçim bölgelerindeki adaylar ise ittifak/işbirliği arayışları için daha sonraya bırakılmış görünüyor. Özellikle HDP’nin milletvekili çıkardığı başta İstanbul olmak üzere Adana, Antalya ve Mersin yerel seçimlerde üzerinde durulan kritik iller. Ancak bu illerdeki tüm hesaplarda İstanbul’daki gelişmelerin belirleyici olacağı görülüyor.
Celal Doğan çok uzun yıllar CHP’de politika yapmış bir siyasetçi. 1977 yılında CHP’den milletvekili olan, daha sonra 3 dönem Gaziantep Belediye Başkanlığı yapan Doğan, Haziran 2015 seçimleri öncesinde partisinden istifa ederek HDP’ye katılmış, önce Antep ardından İstanbul milletvekili olmuştu. Kulislerde Doğan’ın adı da bu her iki kimliğine uygun iki ayrı senaryoda geçiyor. İlk senaryoya göre bir dönem HDP milletvekilliği yapan Celal Doğan partinin İstanbul adayı gösterilebilir. İkinci senaryo ise Celal Doğan’ın CHP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olarak gösterilmesi.
Bu senaryoyu konuşanlar HDP’nin son seçimlerde İstanbul’da aldığı yüzde 13’e yaklaşan oya dikkat çekiyor. Eğer Doğan CHP tarafından aday gösterilirse HDP’nin bu durumda aday çıkarmayacağı söyleniyor. HDP kulislerine göre böyle bir tercihin sonuçları sadece İstanbul ile de sınırlı kalmaz. Doğan’ın İstanbul’da CHP adayı gösterilmesi Türkiye geneli için de bir mesaj olur. Diğer taraftan böyle bir tercih Adana, Antalya ve Mersin gibi yine HDP seçmeninin kilit rol üstleneceği illerde güç birliğinin de yolunu açar. Bu durumda ittifakın adı “Celal Doğan” olabilir.
Yorumlar
Yükleniyor...

ZERnews daha iyi kullanıcı deneyimi için çerezler kullanır. ANLADIM Daha fazla oku...