HDP’den Diyarbakır için sürpriz aday ve ‘Kürt Ulusal Birliği’ kararı

HDP Haberleri – ZERnews: HDP, (Halkların Demokrasi Partisi) yerel seçim çalışmalarını sürdürken, CHP’den gelecek bir ittifak teklifini bekliyor. Kulislerde Diyarbakır için sürpriz bir ismin konuşulduğu belirtiliyor.

Mart 2019’da yapılacak olan yerel seçimler için çalışmalarına hız veren HDP, bu kapsamda “Demokratik Muhalefet Buluşmaları” adıyla 60’ı aşkın toplantı gerçekleştirdi ve stratejisini belirleme adına Diyarbakır’da parti yöneticileri ile bir araya gelme kararı aldığı belirtildi.
CHP’DEN TEKLİF BEKLENİYOR
HDP, Kürt ittifakının yanı sıra sol ve sosyalist oluşumlarla ve Meclis’teki partilerle de ittifak görüşmeleri yapma isteği var. Bu kapsamda parti yönetimi, CHP’den yapılan “ittifak” açıklamasının ardından bir adım atılmasını bekliyor. Teklifin gelmesiyle parti yönetimi gerekli görüşmelere başlayacak.
DİYARBAKIR İÇİN BAŞAK DEMİRTAŞ MI?
Kanaat önderlerine ve tanınmış isimlere de belediye eşbaşkanlık adaylığı teklifi götürecek olan HDP, eski Eş Genel Başkan Selahattin Demirtaş’ın eşi Başak Demirtaş’ı da Diyarbakır için tartışıyor.
Cumhurbaşkanlığı seçimi süresince eşinin cezaevinde olması nedeniyle kampanyalarda aktif bir şekilde katılan Başak Demirtaş isminde uzlaşı sağlanırsa, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nden eşbaşkan adayı olarak gösterilecek.
KÜRT ULUSAL BİRLİĞİ İTTİFAKI
HDP, bölge illerinde ise “Kürt Ulusal Birliği”ni sağlama adına yeni ittifaklara çalışacak. Eylül ayında yapılan Demokratik Toplum Kongresi (DTK) toplantısında, 24 Haziran seçimleri öncesinde Kürt partileri ile yapılan ittifak görüşmelerinin bir benzerinin yerel seçimlerde de genişletilerek yapılması konusunda görüş birliğine varıldı. HDP, yerel seçim stratejisine ilişkin son kararını, 20 Ekim’de Diyarbakır’da yapacağı parti yönetimi toplantısında verecek.
Özgürlük ve Sosyalizm Partisi (ÖSP) Genel Başkanı Sinan Çiftyürek, ortak adaylarla HDP çatısı altında yerel seçimlere girilmesinin büyük öneme sahip olduğunu söyledi. BirGün’e konuşan Çiftyürek, “Kürt siyasal hareketlerinin tümünün yer alacağı, kanaat önderlerinin de bulunduğu bir çalıştay düzenlenmeli, bu çalıştayda Kürt siyasetinin artıları ve eksileri tartışılmalı. Ardından ortak adaylar belirlenmeli” diye konuştu. Türkiye Kürdistan Demokrat Partisi (TKDP) Genel Başkanı Mehmet Emir Kardaş ise ittifak teklifine açık olduklarını söylerken, “Tek şartımız, aday gösterilecek insanların gerçekten hizmet edebilecek isimlerden oluşmasıdır” diye konuştu.
Yorumlar
Yükleniyor...

ZERnews daha iyi kullanıcı deneyimi için çerezler kullanır. ANLADIM Daha fazla oku...