HDP Batı’da CHP’yi desteklemeyi mi planlıyor?

HDP Haberleri – ZERnews: Türkiye’deki siyasi partiler Mart 2019’da yapılacak olan yerel seçimler için hazırlıklara başladı. HDP güçlü olmadığı illerde aday çıkarmamak dahil birçok senaryo üzerinde çalıştığı öne sürülüyor.

MHP, geçtiğimiz haftalarda Cumhur İttifakı’nı, (AKP’ye) yerel seçimlere de sürdürme niyetini ilan etmişti. İttifak çağrısı yapan 2. parti ise HDP oldu.
HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Meclis’in yeni dönemindeki ilk grup toplantısında, “Tıpkı parlamentoda çoğunluğu kaybetmeleri gibi yerellerde de AKP’nin mutlak iktidar planı boşa çıkarılabilir. Bunun için demokrasiden yana olan mevcut gidişattan rahatsız ve mağdur olan herkesin, tüm kesimlerin yerel seçimlerde ortak hareket etmesi, güçbirliği, ittifak yapması demokrasinin geleceği açısından önem taşımaktadır. Karşımızda faşizm bloku var” demişti.
Partide konuşulan ittifak senaryolarını ve tartışılan formülleri BBC Türkçe derlerken, söz edilen bazı formüller ise şöyle oldu: 
HDP’nin güçlü olduğu partili belediye başkan adaylarının yeni dönemde de seçilmesi halinde yeniden kayyum tehdidi altında olacağını düşünen HDP’de, “demokratik güçlerle işbirliği ve gerekirse ittifak” yapılması görüşü ön planda.
HDP’nin bu kaygılarını tetikleyen en önemli unsur ise AKP’den gelen “Kandil’le ilişkili isimlerin belediye başkan adayı olmasına izin verilmeyeceği” yönündeki açıklamaları. Genel seçimlerde bölgeden beklenenin çok üzerinde oy alan MHP’nin lideri Devlet Bahçeli de, AKP-MHP ittifakı ile HDP’nin elindeki belediyelerin alınması hesabı yapıyor.
İşte bütün bu durumu dikkate alan HDP, güçlü bir ittifak ve “anti-AKP” bloğu oluşturmanın önemine inanıyor. HDP’nin olası ittifak ortağında aradığı en önemli kriter, “AKP-MHP ittifakının karşısında yer alınması” ve demokratik adaylarla yola çıkılması. Ancak genel ve yerel seçimlerde sol-sosyalist küçük partilerle güç birliği yapan HDP’nin ittifakta ortaklaşmak istediği esas parti CHP olduğu biliniyor.
HDP kaynakları, özellikle Kürt nüfusun yoğun olduğu İstanbul, İzmir, Mersin, Adana gibi illerde CHP ile ‘tavanda’ olmasa da tabanda ittifak yapılabileceğine dikkat çekiyorlar. İttifak için CHP’nin ‘mesafeli’ tutumu nedeniyle üst düzeyde bir iletişim kurulmasa da iki parti arasındaki oy geçişkenliğini anımsatan HDP’liler, yerel ölçekte ittifak temaslarının yürütülebileceğini ve birçok yerde AKP ve MHP ile başkanlık mücadelesi vermek durumunda kalacak olan CHP’nin bu seçeneğe tümüyle kapıyı kapatamayacağına vurgu yapıyorlar.
Yorumlar
Yükleniyor...

ZERnews daha iyi kullanıcı deneyimi için çerezler kullanır. ANLADIM Daha fazla oku...