HDP’den yeni adli yıla ilişkin önemli açıklamalar

Hukuk ve İnsan Hakları Komisyonu Sözcüsü ve Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran yeni adli yıla ilişkin açıklama yaptı.

AÇIKLAMANIN TAM METNİ ŞÖYLE:

Yeni adli yılın gerçek adalete vesile olmasını temenni ediyoruz 
Ne yazık ki, son yıllarda iktidarıın denetimine ve yönetimine mahkum edilen yargıdan adalet beklemek, tarafsız ve bağımsız davranmasını görmek imkansız hale gelmiştir. Tek kişi yönetimi ile birlikte tüm yargı kurumları Saray tarafından dizayn edilmekte, yargı mensupları, iktidara itaat koşulu ile istihdam edilmektedir. 
İddianame olmaksızın devam eden tutukluluk halleri, gerçek kanıt ve kanaate dayanmayan suçlamalar ve göz ardı edilen yasalar, yargının aslında iktidarın çıkarlarına göre şekillendirildiğinin kanıtlarıdır. 
İktidarın çıkarları ile örtüşmeyen kararlar alan yargı mensupları görevden alınarak, yasalar ile örtüşen kararlar alabilecek diğer yargı mensuplarına da gözdağı verilmektedir. 
Halihazırda onlarca avukatın cezaevinde bulunması, yüzlercesinin ise temsil ettikleri müvekkiller nedeniyle yargılandığı bu süreçte, savunmaya da ağır hasar verilmektedir. Gazetecilerin, aktivistlerin, siyasetçilerin akıl almaz iddianameler ile cezaevlerinde tutulduğu bu dönemde, yeni adli yıl açılışının Cumhurbaşkanlığı yerleşkesinde yapılıyor olması da gelecek dönem için bizlere oldukça açık ipuçları sunmaktadır. 
Milletvekilleri, belediye eş başkanları, il ve ilçe eş başkanları, üyeleri ve destekçileri Saraydan gelen talimat ve emirlerle tutuklanan bir parti olarak, yargının maşa edilmesi ile gerçekleşen bu saldırıların bizi yıldırmadığını, aksine güçlendirdiğini bir kez daha dile getirmek isteriz. 
İşçiye, emekçiye, demokratik haklarını talep eden herkese gerçek adalet sağlanana değin, güçlü bir şekilde adil bir yargı için mücadele etmeye devam edeceğiz. Tüm avukatlara ve gerçek adaletten yana olan yargı mensuplarına adalet dolu bir adli yıl dileriz. 

Ayşe Acar Başaran
Hukuk ve İnsan Hakları Komisyonu Sözcüsü ve
Batman Milletvekili
3 Eylül 2018
Yorumlar
Yükleniyor...

ZERnews daha iyi kullanıcı deneyimi için çerezler kullanır. ANLADIM Daha fazla oku...