The news is by your side.

Hak-Par Kadın Komisyonu: Sêwan Qadir ve 3 çocuğunun ölümünü acıyla öğrendik

Kürdistan Bölgesel Yönetimi‘de çocuklarıyla beraber hayatını kaybeden Sêwan Qadir‘e ilişkin Hak-Par Kadın Komisyonu’dan Sultan Söylemez partisi adına açıklama yaptı. 

Sêwan Qadir, Süleymaniye’nin Çemçemal ilçesinde çıkan yangında 3 çocuğuyla beraber yanarak can verdi. İddialara göre eşi tarafından canlarına kastetmek amacıyla yangın çıkarıldı. Sêwan Qadir’in eşi Diyar Mecid, 17 Aralık’ta mahkeme kararı gözaltına alınırken, olayla ilgili soruşturma devam ediyor.

ZERnews

HAK-PAR KADIN KOMİSYONU’NUN AÇIKLAMASI ŞÖYLE

16.12.2018 tarihinde Séwan Qadir in eşiyle tartışması sonrasında, kendisi ve 3 çocuğuyla birlikte eşinin evi ateşe verdiği ve 4 ünün de hayatlarını kaybettiğini derin bir üzüntüyle öğrenmiş bulunmaktayız.

Benzer Haberler
1 1,157

Çocuk yaşta evlenen ve 3 çocuk sahibi olan Séwan ın, gelenekçi baskılara rağmen, bir erkeğe, istemediği koşullara “hayır” demenin bedelini kendisi ve çocuklarının canıyla ödemiştir.

Bu erkek şiddeti, cinayeti kabul edilemez.Kadını hayatın her alanında aktif yaşama katılımını engelleyen toplumlar, gelişemezler.Acı, yıkım ve katliamlardan geçerek bugüne gelen ve yeryüzündeki her kürdün sevinçle, özlemle ve gururla izlediği Kürdistan yapılanırken; Kadını ve erkeğiyle toplumsal cinsiyet eşitliği temelinde bu süreci yürütmesi, kuşkusuz daha güçlü bir ülke doğmasına neden olacaktır.

Biz Kürt kadınları olarak bundan sonra kadınlara yönelik şiddeti önleyecek yasal ve toplumsal önlemlerin biran önce alınmasını talep ediyor; Séwan ve 3 çocuğuna Allahtan rahmet diliyoruz.

HAK-PAR KADIN KOMİSYONU ADINA SULTAN SÖYLEMEZ

HAK-PAR GENEL BAŞKAN YARDIMCISI

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.