Habertürk yazarı Turgut: ABD’nin yeni PKK kararının sebebi Türkiye değil PJAK

ABD’nin 3 PKK’li üst düzey yöneticiye ilişkin aldığı ödül kararının yankıları sürüyor. Söz konusu gelişme Türkiye tarafında ‘aldatmaca’ olarak yorumlansa da Habertürk Gazetesi Washington yazarı Serdar Turgut, bunun böyle olmadığı ileri sürüyor.

Washington kulislerine dayandırdığı yazısında Serdar Turgut, söz konusu gelişmeyi ABD’nin İran’a yönelik bir hamle olduğunu ileri sürdü. Turgut’un yazısının ilgili bölümü şöyle:

“…Washington’da hemen herkes gibi ben de bunun yönetimin, Türkiye’nin YPG konusunda sakinleşmesini sağlamak için atmış olduğu göz boyayıcı bir adım olduğunu düşündüm. Türkiye’de de konu hakkında çıkan yazıların çoğunluğu bu fikirde gibi.

Ancak konunun perde arkasında daha farklı bir şeylerin olabileceğini konuyu takip eden Amerikan kaynağı ile yaptığım görüşmeden sonra düşünmeye başladım.

KARARIN PERDE ARKASI

Bu önemli kaynak bana konunun Amerika’nın İran’a yönelik yapmakta olduğu operasyonların bir parçası olabileceğini hatırlattı. ABD’nin kritik bir adım atarken hiç bir zaman tek sonuç düşünmediğini birkaç sonuç getirecek adımlar atmayı tercih ettiğini belirterek, atılan adımda tek bir amaç olduğunu düşünmenin yanlış olacağını vurguladı.

Amerika tarafından başına ödül konulan isimlerin PKK’nın İran’daki kolu olan PJAK’a destek vermeyi reddettikleri yolunda bir izlenimin Washington’da bulunduğunu hatırlatan bu kaynak eğer bu isimler PJAK’a destek verselerdi ABD’nin istediği gibi İran merkezi yönetimi zorlanacaktı. “Şimdi yönetim bunları bu amaç yönünde engel olmaktan çıkararak PJAK’ın daha güçlenmesini sağlamayı planlıyor olabilir” dedi.

Bunun uygulanması hayli zor ve hayalci bir plan olup olmadığı yolundaki sorumu da aynı kaynak “Evet olabilir ama yönetim tüm kaynaklarını İran’da rejim değişikliği yolunda seferber etmiş durumda. Bu yüzden bu yolu da denemek istiyor olabilir” diye cevapladı.”

Yorumlar
Yükleniyor...

ZERnews daha iyi kullanıcı deneyimi için çerezler kullanır. ANLADIM Daha fazla oku...