Güler ile Dunford görüştü ve Menbiç’le ilgili olarak…

Menbiç’teki gelişmelerle ilgili olarak telefonda bir görüşme gerçekleştiren ABD Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford ve Türkiye Genelkurmay Başkanı Yaşar Güler Haziran’dan bu yana oturamayan yol haritasına üzerine konuştular.

Görüşemeye ilişki ABD Genelkurmay Başkanlığı Sözcüsü Albay Patrick Ryder, yaptığı yazılı açıklamada, komutanların ikili güvenlik konularının yanı sıra Suriye ve Menbiç’teki durumu ele aldıklarını belirtti.

İkili görüşmeyel ilgili yazılı açıklamada, “İki komutan Suriye’deki durumu, sınır boylarında tansiyonu düşürme ve bölgede istikrar ve güvenliği sağlama bakımından önemli bir adım olan ilk ortak devriyeler dahil Menbiç’in güvenlik ve istikrarı ele aldılar. Aynı zamanda IŞİD’in kalıcı olarak yenilmesi için devam eden terörle mücadele çabalarını da konuştular” sözlerine yer verildi.

Öte yandan Türkiye ile ABD, haziran ayından bu yana Menbiç Yol Haritası kapsamında, Menbiç bölgesinde 60 bağımsız koordineli devriye yaptıktan sonra 1 Kasım’da ilk kez bölgede ortak devriye düzenlemişti.

Yorumlar
Yükleniyor...

ZERnews daha iyi kullanıcı deneyimi için çerezler kullanır. ANLADIM Daha fazla oku...