Goran Hareketi muhalefette mi kalıyor yoksa eskisi gibi hükümet içinde mi yer alacak?

Goran (Değişim) Hareketi Grup Başkanı, partisinin bu günlerde hükümette yer alıp almayacağını dair son kararını açıklayacağını söyledi.

Parlamentoda yaptığı basın toplantısında konuşan Goran Hareketi Grup Başkanı Ali Heme Salih, “Goran Hareketi’nin organları arasında anket yapıldı. Anketten çıkan sonuçlar değerlendirildikten sonra hükümette yer alıp almayacağımıza dair son kararımızı vereceğiz. Hükümette yer alma kararı verdiğimizdeyse makamlardan önce plan ve programlar konusunda görüşmelerde bulunacağız”dedi.

Heme Salih, “Hükümette yer alma kararı verdiğimizde seçimlerde birinci çıkan KDP ile de reformların niteliği, petrol konusu ve Peşmerge gücünü yeniden örgütleme noktasında görüşme yapacağız” ifadesini kullandı.

Kürdistan Bölgesi‘nde şu ana kadar kurulan hükümetlerde tüm partiler yer alıyordu. Tüm partiler hükümette yer aldığı için Kürdistan Bölgesi’nde gerçek manada bir muhalefet oluşmuyordu. 30 Eylül günü Kürdistan Bölgesi’nde yapılan genel seçimlerden sonra oluşan yeni parlamentoda Yeni Nesil Hareketi hükümette yer almayacağını duyurmuştu. Goran Hareketi de bu yönde bir karar verirse Kürdistan Bölgesi parlamentosunda yeni bir dönem açılmış olacak.

Yorumlar
Yükleniyor...

ZERnews daha iyi kullanıcı deneyimi için çerezler kullanır. ANLADIM Daha fazla oku...