Goran’dan dikkat çeken ‘140. Madde’ çağrısı

Kürdistan Bölgesi Haberleri – ZERnews: Goran Hareketi (Değişim Hareketi) Ulusal Konsey Üyesi Hekîm Ubed, “Bir an önce Kerkük için bir statünün belirlenmesi gerektiğini ve aksi durumda bir daha çözüm fırsatının yakalanamayacağını” söyledi.

140. MADDE KAPSAMINDA ÇÖZÜM İÇİN GÜÇ BİRLİĞİ
BasNews’e açıklamalarda bulunan Goranlı siyasetçi Hekîm Ubêd, “Kürtler artık Irak Parlamentosu’nda 140. madde kapsamında Kerkük sorunun çözümü için bütün gücünü kullanmalı. Eğer Kürtler bu defa da Kerkük’ün imdadına yetişemez ise artık Kerkük’ün başına geleceklerden kurtulma şansı olmayacaktır” ifadelerini kullandı. Kürt siyasi partilere Kerkük için çağrıda bulunan Goranlı siyasetçi, Kürt grupların koltuk kavgası yerine Iraklı taraftarlarla “Kerkük ve diğer Kürdistani bölgeleri”n (Tartışmalı Bölgeler) kaderini müzakere etmeleri gerektiğini belirtti.
 
Kürtlerin taleplerinin Bağdat Hükümeti tarafından kabul edilmemesi durumunda Kürtlerin hükümetten çekilmesi gerektiğini savunan Hekîm Ubêd şöyle konuştu:
“TÜM DERDİMİZ KÜRTLERİN ULUSAL HAKLARI OLMALI”
“Tekrar söylüyorum Kerkük için ciddi kafa yormalıyız. Kerkük’süz atılacak hiç bir adım başarılı olamaz. Tabi ki bu konuda KDP ve YNK’nin geçmişte yaşadıkları yanlışları düzeltmeleri gerekiyor. Tek derdimiz makam büyütme olursa zararlı çıkarız. Bütün derdimiz tasamız, Kürtlerin ulusal hakları olmalıdır. Peşmerge Güçleri’nin de hakları unutulmamalıdır.”
Yorumlar
Yükleniyor...

ZERnews daha iyi kullanıcı deneyimi için çerezler kullanır. ANLADIM Daha fazla oku...