Cumhurbaşkanı Fuad Masum’dan KDP ve YNK’ye ‘yazılı anlaşma’ önerisi

Irak / Kürdistan Bölgesi Haberleri – ZERnews: Irak’ın Kürt Cumhurbaşkanı Fuad Masum, hükümet kurma pazarlıklarında kilit konumda bulunan KDP ve YNK’ye “yazılı anlaşma” önerisinde bulundu.

Fuad Masum, Kürtlerin Bağdat parlamentosunda bir ittifakı kabul etmesi halinde şartlarını ilk günden masaya koyup imza almaları gerektiğini belirtti.

Irak’ta 12 Mayıs’taki genel seçimlerin ardından hükümet kurma görüşmeleri devam ederken, cumhurbaşkanı da değişecek. Anayasal olarak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin belirlediği cumhurbaşkanı için henüz bir aday belirlenmemişken, mevcut cumhurbaşkanı Fuad Masum Rudaw’a  konuştu.
Masum, hükümet kurma görüşmelerinde kilit konumda bulunan ve Bağdat merkezli partilerin kendi taraflarına çekmeye çalıştığı Kürtlere (KDP ve YNK) bazı tavsiyelerde bulundu. Masum, Iraklı Kürtlerin hükümet müzakerelerinde amaçlarına ulaşmaları için taleplerini kağıda dökmeleri gerektiğini söyledi. 
Masum “Önce demokrasi” mesajı verirken, “Kürtleri herkesle birlikte tutacak bir dizi şey var. Bunlardan ilki, demokrasi. Eğer Irak’ta demokrasi varsa, o zaman herkesin payı ve hakları korunur. Doğrudan Kürt meselesine girmemeliyiz. Önce genel konuları ele almalıyız ve Kürtlerin talepleri de o genel konuların dahilinde” şeklinde konuştu.
Masum, Kürtler ile Bağdat arasında yaşanan sorunların bir günde çözülmeyeceğini vurguladı. Çözüm için bir takvim ve somut adımların belirlenmesi gerektiğini de sözlerine ekledi. Bu sorunları Erbil ile Bağdat arasında statüsü tartışmalı bölgeler ve petrol olarak sıralayıp, şu tavsiyede bulundu:
“Bunlar, Kürtlerin çözmeye çalışması gereken şeyler. Örneğin Kürtler, bir ittifaka girmeyi kabul ettiklerinde, taleplerini ve şartlarını ilk günden masaya koymalı. Her şeyin yazılı olması ve iki taraf tarafından imzalanması gerekir. Siyasette belgeler ve imzalar hukukun üzerinde değildir ama kağıt üzerinde çalışmak, Kürdistan halkı için iyi bir sermaye olacaktır.”
Iraklı Kürtlerin geçmişte Nuri El Maliki hükümeti ile yaptığı 21 maddelik yazılı anlaşmanın da uygulanmadığını anımsatan Masum, “Bu kez her şey önceden çözülmeli” diye konuştu.
Yorumlar
Yükleniyor...

ZERnews daha iyi kullanıcı deneyimi için çerezler kullanır. ANLADIM Daha fazla oku...