Fransızlar’dan Suriyeli Kürtler’e; Anayasa’da yer almanız için çalışacağız

Fransa / Suriye / Rojava Haberleri – ZERnews: Suriye Kürt Ulusal Konseyi (ENKS) yetkilileri ile İstanbul’da bir araya gelen Fransız heyeti, Suriyeli Kürtler’e ilişkin dikkat çeken bir açıklamada bulundu. Heyet, Kürtlerin haklarının sağlanabilmesi için ‘ademi merkeziyetçi’ sistemin önemine vurgu yaptı.

ENKS ile bir araya gelen Fransa Cumhurbaşkanlığı Temsilcisi François Semino, İstanbul Başkonsolos Yardımcısı Vibris Deplicin ve Fransa Dışişleri Bakanlığı’nın Ortadoğu Çalışmaları Uzmanı Pierre Arnault Blunchard yer aldı. ENKS heyetinde ise Abdulbasit Hemo, Şelal Gedo, Hewas Egid, Zuher Muhemed ve Şeyhmus Ico vardı.

K24’e açıklamalarda bulunan ENKS üyesi Şelal Gedo, Fransız heyetin kendilerine Birleşmiş Milletler Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura ile çalıştıklarını belirterek, Kürtlerin yeni Suriye Anayasası’nda yer almaları için çalıştıklarını ifade etti. Gedo, Fransız heyetin, Suriye’de “ademi merkeziyetçi” sistemin uygulanması durumunda Kürtlerin gelecekte haklarının sağlanabileceğini ifade ettiğini de belirtti.

Afrin’deki duruma da değinen Gedo, Fransız heyetin ÖSO ve ona bağlı silahlı grupların Kürtlere yönelik hak ihlallerinin kabul edilemez olduğunu da söyledi. ENKS’den bir heyet, Temmuz ayında Rojava’yle ilgili Fransa Dışişleri Bakanlığı yetkilileriyle bir araya geldiği biliniyor.

Yorumlar
Yükleniyor...

ZERnews daha iyi kullanıcı deneyimi için çerezler kullanır. ANLADIM Daha fazla oku...