Erdoğan’dan ‘Esad seçilirse’ sorusuna flaş yanıt

Tahran’da gerçekleştirilen üçlü Suriye zirvesinin ardından uçakta gazetecilere açıklamalarda bulunan Recep Tayyip Erdoğan, Esad ile ilgili soruya çarpıcı yanıtlar verdi.

Cumhuriyet gazetesinde yer alan haberde Erdoğan, Esad’ın seçilmesi, Suriye meselesi, İdlib, YPG ve İran ile ilişkilere değindi.

Erdoğan ‘Esad seçilirse tavrınız ne olur?’ sorusuna karşılık şu yanıtı verdi:

Biz tabii Esad’ı filan hiç konuşmuyoruz. Bütün mesele, oradaki seçmen potansiyelini ortaya çıkarmak. Suriye’nin içindeki seçmenler var, dışındaki seçmenler var, oluşacak seçmenler var… Bu yapı nasıl teşekkül edecek, bunu bir defa görmemiz lazım. Temennimiz odur ki inşallah Suriye’nin çilesi biter..

Muhaliflerle olan ilişkileri hakkında da açıklamaya Erdoğan şunları kaydetti:

Yani bu sadece Rusya ile İran’ın yaptığı bir iş. Bizim şu anda rejimle böyle bir şey yapmamız söz konusu değildir. Bizim sadece Suriye halkıyla ilişkilerimiz var. Bunlar da ağırlıklı olarak ılımlı muhaliflerdir. Ilımlı muhalifler ile bizim ilişkimiz var. Ama terör gruplarıyla değil. Rejimle ise zaten söz konusu değil. Ha, seçim yapılır, yeni anayasa ile beraber halkın seçtiği bir iktidar iş başına gelir, o ayrı mesele..

Tayyip Erdoğan, zirvede Türkiye’nin Suriye’de ‘oldubitti’lere izin vermeyeceğini kanıtladığını öne sürerken, Suriye’nin mevcut meşru yönetimiyle işbirliği yapılması yönündeki beklentilere “Rejimle ilişkimiz zaten söz konusu değil. Ha, seçim yapılır, yeni anayasa ile beraber halkın seçtiği bir iktidar iş başına gelir, o ayrı mesele..” diye yanıt verdi.

AKP’li cumhurbaşkanı, bunun üzerine “Seçime Esad da girer ve kazanırsa o zaman bizim tavrımız ne olur?” sorusunu ise ‘Esad’sız Suriye’ hayalinde ısrar ederek “Biz tabii Esad’ı filan hiç konuşmuyoruz. Bütün mesele, oradaki seçmen potansiyelini ortaya çıkarmak. Suriye’nin içindeki seçmenler var, dışındaki seçmenler var, oluşacak seçmenler var… Bu yapı nasıl teşekkül edecek, bunu bir defa görmemiz lazım. Temennimiz odur ki inşallah Suriye’nin çilesi biter..” sözleriyle yanıtladı.

Erdoğan, Suriye yönetimine sürekli olarak tehdit savuran ABD ile Türkiye’nin İdlib’le ilgili politikasının ise aynı olmadığını öne sürdü.

Yorumlar
Yükleniyor...