“Fırat’ın doğusunda rahatsız edici şeyler yok” diyen Erdoğan’ın Rojava politikası değişiyor mu?

Türkiye / Suriye Rojava Haberleri – ZERnews: Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Moldova ziyaretinde gazetecilere yaptığı açıklamada dikkat çeken ifadeler kullandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın DSG (Demokratik Suriye Güçleri) denetiminde bulunan “Fırat’ın Doğusu” için sarf ettiği sözler, “Türkiye dış politikada değişikliğe mi gidiyor?” dedirtti.

Erdoğan daha önce DSG denetimindeki bölgeler için operasyon sinyali veriyordu. Ancak gazetecilerin “Fırat’ın Doğusunun temizlenmesi ile ilgili mutabakat ve takvim var mı?” sorusuna Erdoğan’dan, daha önceki açıklamalarının aksi yönde bir yanıt geldi:

“FIRAT’IN DOĞUSUNDA CİDDİ MANADA RAHATSIZ EDİCİ ŞEYLER YOK”

“Şu anda Fırat’ın Doğusunda zaten öyle ciddi manada rahatsız edici şeyler yok. Çünkü, Fırat’ın Doğusu diye zikredilen yerlere şöyle ağırlıklı baktığımız zaman oralarda adeta çölü görürsün. Burada önemli olan şey Fırat’ın doğusunda Deyrizor’dur. Çünkü, orası bir enerji potansiyelidir. Buradan terör örgütü ham petrolü çıkartıp çok ciddi bir rakam, rant elde ediyor… Yukarıya doğru baktığımızda Haseke, Kamışlı, buralar var ama bir de çöl diyebileceğimiz bölge var. Şimdi buralarda bunların nasıl bir yaklaşım sergileyeceklerini bilemiyoruz. Tabii, aşiretlerin de bu noktada tavrı var… Fakat zaman lehe işleyecek diye düşünüyorum…”

Erdoğan’ın Menbic’e ilişkin açıklamaları da dikkat çeken bir diğer husustu. Daha önce operasyon yapmakla uyardığı Menbic için, “Yeni bir dönem başladı, hedefleri gerçekleştirmeye başlayabiliriz” dedi. Erdoğan’ın bundan sonrası için DSG denetimindeki bölgelere ilişkin politikasının ne olacağını zaman gösterecek.

Yorumlar
Yükleniyor...

ZERnews daha iyi kullanıcı deneyimi için çerezler kullanır. ANLADIM Daha fazla oku...