Erdoğan: Irkçılık veba gibi yayılıyor

AKP Genel Başkanı Cumhurbaşkanı Erdoğan Komrat’ta konuştu. Gagavuz Türklerine hitap eden Erdoğan, “İnşallah çok yakında başkonsolosluğumuzu da açacağız, başkonsolosumuzu da atayacağız” dedi.

Moldova ziyareti kapsamında Gagavuzya Özerk Cumhuriyeti’nin başkenti Komrat’ta halka hitap eden AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan, “19 Kasım’da başkanlık seçimlerine gideceksiniz. Bu süreçte vatandaşlık göreviniz birliğinizi, beraberliğinizi korumak ve oyunuza sahip çıkmaktır. Oradan çıkacak sonucun belirleyicisi de siz olacaksınız” diye konuştu.

 Erdoğan’ın konuşmasından satır başladı şöyle:

“FİZİKİ SINIRIMIZ OLMASA DA MOLDOVA’YI KOMŞU OLARAK GÖRÜYORUZ”

“28 Eylül’de Gökoğuz Türkleri’nin kurucu başkanı Topal’ın vefatından duyduğum üzüntüyü özellikle belirtmek istiyorum. Toprağı bol olsun diyorum. Onlar bu dünyadan göç ettiler ama ileriye taşımamız gereken bir miras bıraktılar. Bizler de Moldova ve Türkiye olarak bu mirası daha da ileriye götüreceğiz. Bugün iki ülke tarihte hiç olmadığı kadar birbirine yakındır. Fiziki sınırımız olmasa da biz Moldova’yı komşu olarak görüyoruz. 

Gerektiğinde elimizdeki tüm imkânları Moldova için kullanmaktan çekinmiyoruz. Dünya sahnesinde hak ettiği konuma ulaşması içinm gayret sarf ediyoruz. Bundan sonra da aynı şekilde Moldova halkının ve siz Gagavuz Türklerinin dostu olmaya devam edeceğiz. Sizler 1994 yılında diğer devletler iç çatışmayla kıvranırken siz kardeşçe yaşamayı seçtiniz. Sizler bu topraklarda dayanışmayı teşvik ettiniz. Sizlerin bu asil tavrı tam anlamıyla bir medeniyet örneğidir. “

“MİLLİLİĞİNİZİ TORUNLARINIZA AKTARMANIZI DİLİYORUM”

“Kendi kimliğinizi, dilinizi, milliliğinizi koruyarak bu mirası torunlarınıza aktarmanızı diliyorum. Bilhassa içinde bulunduğumuz son dönemde bunun önemli olduğunu düşünüyorum. Geçmişi ve geleceği aynı olan toplumlar ayrıştırılmak isteniyor. Irkçılık bir veba gibi yayılıyor. Buradaki soydaşlarımızın asla böyle bir tuzağa düşmemesi gerekiyor. Her birimizin bu bilinçle hareket edeceğine inanıyorum. Bu topraklardaki barış ve huzur ortamının bozulmasına hiçbirinizin müsaade etmeyeceğini düşünüyorum.

Gerçekleştirdiğimiz bu tarihi ziyaret bizim için oldukça verimli geçiyor. Baş başa heyetler arası görüşmelerimizde ilişkimizi stratejik ortaklık seviyesine yükseltme kararı aldık. Moldova ile kurduğumuz ortak geleceğin köprüsü sizlersiniz. Moldova parlamentosunda 3 Gagavuz Türkü milletvekili bulunuyor. Hiç şüphesiz sizleri siyasette temsil eden bu dostlarımıza iki önemli görev düşüyor. Birincisi sizin sesiniz olmak ikincisi de Moldova ile diyaloglarını hep açık tutmak. 19 Kasım’da başkanlık seçimlerine gideceksiniz. Bu süreçte vatandaşlık göreviniz birliğinizi, beraberliğinizi korumak ve oyunuza sahip çıkmaktır. Oradan çıkacak sonucun belirleyicisi de siz olacaksınız. Türkiye olarak Gagavuz Türkleri’nin hayatlarını en üst imkânlarda sürdürebilmesi için elimizden geleni yapacağız. Gelecek yıl Komrat’ta büyük bir eğitim kompleksi inşa etmek için gereken adımları atıyoruz.”

“BURADA DA BİR KAPIMIZ OLACAK”

“İnşallah çok yakında başkonsolosluğumuzu da açacak, başkonsolosumuzu da atayacağız. Başkonsolosluğumuzun da faaliyete geçmesiyle burada Türkiye’ye açılan bir kapınız daha olacak. Ülkenin resmi dilini de öğrenmenizi ve kullanmanızı önemli görüyoruz. Böylece kalkınmada katkıda bulunacaksınız. Analarımızın babalarımızın konuştuğu saf, öz Türkçeyi yaşatmanızdan büyük bir memnuniyet duyuyoruz. Dil, düşünce biçiminiz, kültürünüzdür. En önemlisi dil, kimliğin aynasıdır. Çocuklarınıza Gagavuz Türkçe’sini öğretmenizi bekliyoruz.”

Yorumlar
Yükleniyor...

ZERnews daha iyi kullanıcı deneyimi için çerezler kullanır. ANLADIM Daha fazla oku...