Erdoğan’dan yeni “Fırat’ın Doğusu” açıklaması

Türkiye / Suriye / Rojava Haberleri – ZERnews: Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Menbic ve Fırat’ın Doğusu konularına değindi.

AKP İl Başkanları Toplantısı’nda konuşan Erdoğan, “Dikkatimizi Fırat’ın doğusuna çevirmekte kararlıyız” derken konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

“İdlib’de büyük bir felaketin önüne geçmeyi başardık. İmzalar atıldığından bu yana İdlib’de bir sıkıntı yaşamıyoruz, bölgede huzur, sükun var. Şimdi sırada Fırat’ın doğusundaki terör yuvalarının ortadan kaldırılması vardır. Artık dikkatimizi ve enerjimizi Fırat’ın doğusuna çevirmekte kararlıyız. Bizim tek bir amacımız var; o da bölgedeki krize Suriye’nin toprak bütünlüğü temelinde her mezhepten ve kökenden kesimi kucaklayacak, adil, sürdürülebilir, demokratik, siyasi bir çözümün bulunmasıdır. Kimseyi zorla, hala çok ciddi tehditlerin bulunduğu bir coğrafyaya göndermeyi aklımızdan dahi geçirmedik, geçirmeyeceğiz.
Bizim fiili çatışmaya girme gibi bir amacımız yoktur. Ortaklarımıza diyoruz ki gelin sırtınızdaki bu yükten kurtulun. Bu terör örgütü PKK’dır onun yan kolları YPG ve öbür tarafta PYD’dir. Bu sözlerimiz son ikazlarımız olarak değerlendirilmelidir. Fırat’ın doğusunda bir terör örgütü eliyle Türkiye tehdit ediliyor. Biz kimseyi tehdit etmiyoruz, kimsenin de sınırlarımızın dibinde bize tehdit oluşturacak işler yapmasına izin vermeyiz. Sırada Fırat’ın doğusundaki terör örgütlerinin ortadan kaldırılması ve oraların gerçek sahiplerine verilmesi var.
ABD, Menbic konusunda vardığımız mutabakatı bizi oyalama aracı haline dönüştürdü. Meselenin er geç arzu ettiğimiz doğrultuda çözüleceğine inanıyoruz. Menbic’te oyalanmak yerine dikkatimizi Fırat’ın doğusuna çevirmekte kararlıyız. Fırat’ın doğusu bizim kırmızı çizgimizdir. Teröre fırsat vermemiz mümkün değildir. Çok yakında çalışmalarımızın sahadaki yansımaları görülecektir, bu son ikazdır. Bizim kimseyle kavga etmek, hele hele fiili çatışmaya girmek gibi bir amacımız kesinlikle yoktur. Tek gayemiz, ülkemize yönelen tehdidi, kaynağında ve kalıcı olarak ortadan kaldırmaktır.”
Yorumlar
Yükleniyor...

ZERnews daha iyi kullanıcı deneyimi için çerezler kullanır. ANLADIM Daha fazla oku...