Erdoğan’dan ‘İran yaptırımları’, ‘ABD-DSG devriyesi’ ve ‘Binali Yıldırım’ açıklaması

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM (Türkiye Büyük Millet Meclisi) Başkanı Binali Yıldırım’ın olası İstanbul adaylığıyla ilgili soruyu yanıtladı. Erdoğan ayrıca İran’a yönelik yaptırımlar ve ABD-DSG (Demokratik Suriye Güçleri) ortak devriye konusuna da değindi.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan yerel seçimler konusuyla ilgili olarak konuştu.
Erdoğan, “TBMM Başkanı Binali Yıldırım ve Bakanlar arasından aday olabilir mi?” sorusuna yanıt vererek “Zorda kalırsak neden olmasın” yanıtını verdi. Binali Yıldırım’ın ismi, İstanbul için olası aday olarak geçiyor. İddialara göre Binali Yıldırım, adaylık ihtimaline sıcak bakmıyor.
Erdoğan İran’a yönelik yaptırımlar için, “ABD’nin İran’a yaptırımlarını yanlış buluyorum. Biz İran’dan 10 milyar metreküp doğalgaz alıyoruz. 11 Kasım’da Paris’te yapılacak zirvede bu konunun gündeme geleceğini düşünüyorum. Bu yaptırım kararları dünyanın dengesini bozmaya yönelik bir adım” dedi. Ayrıca Erdoğan DSG ile ABD kuvvetlerinin sınır boyunca ortak devriye attığına ilişkin değerlendirmesinde ise “Bu kabul edilemez bir durumdur” diye konuştu.
Yorumlar
Yükleniyor...

ZERnews daha iyi kullanıcı deneyimi için çerezler kullanır. ANLADIM Daha fazla oku...